Bundan önceki senelerde niyetlenmeme rağmen, bir türlü planlı bir bütçe yönetimi yapamamıştım. Belki ihtiyacım olmadığından, belki planlı harcama yapmaya mecbur kalmadığımdan belki de bu yılki kadar ekonomik kriz derdimiz olmadığından.

Ama bu sene, ülke olarak hepimizin ekonomik olarak etkilendiği bu yıl, ben de bazı bütçe yönetim kararları aldım ve uyguladım. Sizler de yapabilir, bütçenizi daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Mesela;

Aylık gelirinizi, haftalık bölerek, parça parça, idareli harcamaya yönelebilirsiniz, böylece ay başında bir sürü harcama yapıp,  ay sonunu getirememe gibi bir sorununuz kalmayacaktır. Haftalık belirlediğiniz harcamayı da illa o hafta  bitirmek için can atmayın, o hafta alınması gerekenleri alıp kalanıyla bir sonraki hafta daha rahat harcama yapabileceğiniz hissi gerçekten insanı çok motive ediyor. Ayrıca o haftaya ayırdığınız bütçeyi aşmamak için dikkatli harcama yapıp bunun alışkanlık haline geldiğini de göreceksiniz.

Peki nasıl yapacağız?

Aylık bütçenizi dörde bölün ve ilk hafta dörtte üçünü unutun.

Market alışverişlerinizde, o hafta ihtiyacınız olan ne varsa sadece onları alın, makarnaysa haftada kaç gün yapacaksanız o kadar sayıda paket makarna, portakalsa bir haftalık portakal, belki 7 adet sadece, etse haftalık et gibi. Markete girdiğinizde kullanabileceğiniz ne varsa almak yerine sadece o hafta ihtiyacınız olanı alın. Böylece hem daha az harcama yapıp, hem daha az sebze meyve çöpe atıp, hem de mutfağınızın daha düzenli olduğunu göreceksiniz.

Birkaç hafta böyle devam ettirince, inanın bu bir alışkanlık haline geliyor ve siz her hafta menünüzü önceden belirliyor, eksik ve ihtiyaç listesi çıkarıp ona göre alışveriş yapıyor olacaksınız.

Bütçenizi, planlı kullanmak için de işte tam bu noktada Miya Plannerlar devreye giriyor.

Her haftanın yemek menüsü, yapılacaklar, alınacaklar önceden planlandığında daha az ve daha düzenli harcama yapıyorsunuz. İhtiyaçlarınızı belirlemede düzenli olmak için, önceden düşünüp kararlaştırdığınız menünüz gerçekten size hem iş kolaylığı, hem bütçe rahatlığı, hem de fazladan zaman sağlıyor.

Yorum Yaz