Herkese merhaba, birinci bölümde cilt tipimize göre iyi gelen içeriklerden bahsetmiştim. Bu bölümde kozmetik ürünlerin içeriğinde bulunan koruyucu maddelerden bahsedeceğim.     

Organik olan kozmetik ürünlerde dahi bir miktar koruyucu bulunmalıdır. %100 doğal bir ürün olması imkansızdır, olursa da raf ömrü 3 gün falan olur muhtemelen 😊

Koruyucular denilince herkesin aklına ilk öcü ilan edilen “Paraben” geliyor. Parabenin görevi su bazlı ürünlerde baktri üremesini engellemektir. Uzun süre yüksek oranda maruz kalmadıkça parabenin meme kanseri yapmak gibi bir etkisi olduğuna dair bir çalışma bulunmamaktadır.

Diğer bir koruyucu olan “Alkollerdir”. Bunlar Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Alcohol Denat gibi -ol ile biten alkol türevleridir. Alkol, kullandığımız ürünlerin içeriklerinde, cilt bariyerine verdiği zarardan ötürü ilk sıralarda olmamalıdır.

Ağız bakım ürünleri, deodorantlar gibi antibakteriyel ürünlerde daha sıklıkla bulunan “triklosan” ise %0,3 konsantrasyonda kullanımına izin verilen bir koruyucu içeriktir. 

Hemen hemen her üründe bulunan “Phenoxyethanol (Fenoksietanol)” antibakteriyel ve anti-fungal özelliği sebebiyle %1 konsantrasyonda kullanımı izinli olan bir içeriktir. 

Yorum Yaz