Kelimelerin sihrine inanır mısınız? 

Amerikalı yazar Frederick Buechner’in dediği gibi, kelimeler sadece bir kavramın anlamını iletmekten çok daha fazlasını yapma gücüne sahiptirler. Kelimeler olayları ya da olanı açıklığa kavuşturmakla kalmaz, aynı zamanda olayların gerçekleşmesini de sağlarlar. İşte tam da bu sebeple, ben kelimelerin sihirli olduğuna yürekten inanırım. 

Yılın sonlarına yaklaştığımız bu günlerde, her birimiz sosyal medya hesaplarımızda arkadaşlarımıza veya beğenip takip ettiğimiz insanlara ait yılın özeti videolarını ve paylaşımlarını görmeye başlayacağız. Hemen hemen hepsi bu paylaşımlarının altına kallavi notlar yazacaklar ve geçmekte olan yılla vedalaşırken yılın özetini bir cümle ya da bir kelimeyle anlatacaklar bizlere. Hatta o paylaşımlardan biri belki de size ait olacak. 

Peki kelimelerin bu kadar sihirli olduğuna inanırken neden geçmişi özetlemekle vakit harcıyoruz ki? Hep beraber gelecek yılın nasıl geçeceğine karar verelim. Evet, doğru duydunuz. Gözlerinizi kapatın ve yüzünüze kocaman bir gülümseme ekleyin. Gülümsemeniz yalandan bile olsa bir süre sonra beyniniz size mutluluk hormonu salgılamaya başlayacak.  Yüzünüzdeki gülümseme içinize mutluluk doldurmaya başladığı anda önünüzdeki 365 günü hayal edin; günüyle gecesiyle, çalışma hayatıyla, boş vakitleriyle, aile etkinlikleriyle, yalnız anlarıyla, arkadaş buluşmalarıyla, kanepede uzanıp kitap okumalı zamanlarıyla; her şeyiyle dolu dolu 365 gün… Olmak istediğiniz o insan bir yılını nasıl geçiriyor, gelecek günler için yılın özetini çıkarın gözlerinizin önünden geçen görüntülerle. Hatta bu özetin içine yıllardır hayalini kurduğunuz arabayı, tekneyi, tatili ya da almak istediğiniz evi veya diplomayı, edinmek istediğiniz tecrübeyi de ekleyin; unutmayın ki hayat mucizelere gebedir. 

Sonra hayal ettiğiniz yılı hangi cümle ya da hangi kelimeyle özetlersiniz bunu düşünün… Mutluluk, neşe, şans, anne, aile, sağlık, odaklanma, barış, başarı, özgüven…  İşte size yeni yılınızın mottosu! Belirlediğiniz kelimeyi ve size hissettirdiklerini anımsamak için bu yıl dilek dileyerek açtığınız Miya planlayıcınızın başlarına ya da vizyon panonuza bu kelimeyi ve size çağrıştırdıklarını anımsatan görselleri yerleştirin; hatta belki siz de benim gibi yedek Miya kapağınıza yazdırırsınız mottonuzu hep gözünüzün önünde olsun diye. Yıl içinde yolunuzu kaybetmiş hissettiğiniz bir an olursa mutlaka eklediğiniz görsellere bakın, kelimelerin sihrini anımsayın ve yüzünüze aynı gülümsemeyi yerleştirmeye çalışın. Böyle basit rutinlerin hayatınızda ne kadar büyük farklar yaratığına ve zamanla o kelimenin etrafındaki görselleri nasıl da hayatınıza çekmeye başladığınıza inanamayacaksınız.

Yazımı sonlandırırken sizi de yeni yılın kelimesini belirlemeye ve bu defa geçmiş yerine geleceği düşünerek #yılınkelimesimiyasihri hashtag’i ile @mymiyaplanner hesabını etiketleyerek sosyal medya üzerinden paylaşmaya davet ediyorum. 

Sevgilerimle. 

Yorum Yaz