Edgar Allan Poe

Yazarın hayatı ekonomik zorluklarla geçmiş. Kendi dergisini yayımlamayı isteyen Poe, dergi basılamadan 40 yaşındayken hayatını kaybetmiş. Ölüm sebebi kesin olarak belirlenememiş fakat sokakta perişan halde bulunmuş. Yaşamı sefalet içinde geçen Poe, şuanda Amerikan edebiyatının en önemli isimlerinden biri.

*Kuzgun

*Morgue Sokağı Cinayeti

Emily Dickinson

Yaşarken sadece yedi şiiri basılmış olan Emily Dickinson psikolojik rahatsızlıkları sebebiyle toplumdan izole bir hayat yaşamıştır. 1886’da ölümünden sonra odasına giren kızkardeşi 1800 kadar şiir bulmuş ve bunları yayımlamıştır. Yaşarken değeri anlaşılmamış olan Emily ölümünden sonra Amerika’nın en önemli şairlerinden biri olmuş.

*Seçme Şiirler

Franz Kafka

Kafka yaşadığı dönemde tanınmıyordu. 40 yaşında tüberkülozdan vefat etti. Ölümünden sonra II. Dünya Savaşı’ndan sonra eserleri bilinir hale geldi. Günümüzde en önemli yazarlardan biri olarak kabul ediliyor.

*Dönüşüm

*Şato

*Milena’ya Mektuplar

*Babaya Mektup

Sylvia Plath, Ariel

Hayatı boyunca manik depresif bozuklukla uğraştı. Babasının erken yaşta ölümünü kaldıramayan Sylvia, evliliğinde de mutlu olamamış. Birkaç intihar girişiminin ardından 1963’te hayatını kaybetmiş. En önemli eserlerinden biri olan Ariel vefatından sonra yayımlanmış.

*Sırça Fanus

*Ariel

Yorum Yaz