“Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez.” diyor yazar Montaigne. 

Siz de benim gibi hayatı planlı yaşamaya gayret eden ve belli rutinlere sahip oldukça mutlu olanlardan mısınız yoksa bir sonraki adımı hiç düşünmeden, plansız yaşayanlardan mı?

Eğer planlı yaşamaya gayret ediyor ve kendinizi bu konuda motive hissetmek istiyorsanız, sizlere ilk önereceğim şey, kendinize ve yaşam tarzınıza uygun bir sabah rutini belirlemeniz olacaktır. Çünkü bir sabah insanı olsanız da olmasanız da güne nasıl başladığınız mental, duygusal ve fiziksel açıdan gününüzün geri kalanını etkilemeye devam eder. Yataktan kalktığınız andan itibaren geçen zamanı efektif bir şekilde değerlendirmeniz ve günün geri kalanına enerjisel açıdan yatırım yapabilmenizde etkili bir sabah rutininin gücü yadsınamaz. 

Peki uyandıktan sonra neler yaparak günümüze yatırım yapabiliriz? Bu sorunun herkese uyacak sihirli bir yanıtı yok maalesef; dolayısıyla “mükemmel sabah rutini” diye bir reçete de yok. Etkili insanların rutinlerini incelediğimizde bazı adımlar aynı olsa dahi her birinin rutininin birbirinden farklı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla birinin sabah rutinini alıp hayatımıza kopyalamaya çalışmaktansa kendimiz için en uygun olanı yaratmamız en doğrusu olacaktır. 

Öncelikle, uygulamaya karar verdiğimiz adımların ulaşılabilir olması çok önemli. Örneğin ben aşırı aktif sporları yapmaktan pek hoşlanmadığım için sabah rutinime sadece hafif esneme hareketleri ekliyorum. 

Sabahları işe ya da güne başlamadan önce ne kadar vaktiniz olduğuna bağlı olarak gerçekçi bir rutin belirlemeli ve size uymadığını düşündüğünüz adımları zaman içerisinde güncellemelisiniz. Aşağıda listelediğim adımlardan bir kaçını seçebilir ya da kendinize uygun farklı adımlar ekleyerek güne daha verimli başlayabilirsiniz. 

 • Güne elinize telefonunuzu alarak başlamamak bence en önemlisi. Sosyal medyada ekran kaydırarak harcadığınız vakitte hayatınıza anlam katacak çok daha güzel şeyler yapabilirsiniz. Uyandıktan sonra yataktan kalkıp 5 – 10 dk esneme hareketleri yaparak, telefonda harcadığınız vakitten alıp bedeninize ve zihninize güne hazır olduğunuz mesajını verebilirsiniz örneğin. 
 • Yatağınızı toplayın. Hem sabaha çok kolay da olsa bir işinizi halletmiş olarak başlayacak hem de gün sonunda düzenli bir yatak odası bulduğunuzda mutlu olacaksınız. 
 • Su için. Vücudumuza güne başladığımızın sinyalini verebilecek en basit ve sağlıklı adımlardan biri su içmek sanırım. Beslenme düzeninize göre limonlu su ya da bol sebzeli, biraz meyveli detoks sularından tercih edebilirsiniz. 
 • Pencerenizi biraz açıp evi havalandırın. Bu sayede hem oksijen sirkülasyonunu sağlar hem de enerjinizi yükseltmiş olursunuz. 
 • Gün içinde yapacağınız üç önemli şeyi belirleyin ya da planlayıcınıza günün planını yazın. Böylece önemli işlerinize öncelik verir ve diğer yapacaklarınızı da atlamamış olursunuz. 
 • Kahvaltınızı hazırlarken size kendinizi iyi hissettirecek bir şarkı ya da bir podcast dinleyebilirsiniz. Benim tercihim genelde sesli kitap dinlemekten yana oluyor son zamanlarda. 
 • Vücudunuzdan içeri sizi besleyecek, faydalı yiyecekler girdiğinden emin olduğunuz bir kahvaltı yapın. Kahvaltınızı yaparken dikkatinizi dağıtacak, yediğiniz yemekten aldığınız keyfi gölgeleyecek tüm aktivitelerden uzak durmanızı tavsiye ederim. 
 • Cildinize ihtiyaç duyduğu bakımı yapın. Bu bazen kısıtlı vakitlerde bir nemlendirici sürmek anlamına gelse bile ihmal etmememiz gereken bir adım. 
 • Evden çalışıyor olsanız bile güne başladığınızı hissettirecek bir kıyafet seçimi yapın. 
 • Vaktiniz varsa evden çıkıp kısa bir yürüyüş yapmak da harika hissetmenizi sağlayacaktır. 

Kişisel olarak en sevdiğim rutinim ise kendime sıcak bir içecek hazırlayıp o gün başarmak istediklerime bir göz atmak. Bu bazen gün boyunca şekersiz beslenmek olabiliyor, bazen değer verdiğim insanları gülümsetmek, bazen de sadece işyerimde teslim etmem gereken bir dosyayı bitirmek… 

Sonuç olarak gün bize ait ve uyandığımızda kendimize ait bir zaman dilimi yaratmamız çok önemli. Bu sayede sabahları evden çıkarken yaşadığımız acele ve stresi daha aza indirebilir ya da evden çalışıyorsak kendimizi güne daha hazır hissedebiliriz. İçimizde oluşacak bir şeyleri başardığımıza dair tatmin duygusu da rutinlerin bir artısı.

Şimdi siz de kağıdı kalemi elinize alın ve sabahları sizi ne mutlu eder, olmak istediğiniz insan bir sabahını nasıl geçirirdi diye düşünerek uygulanabilir ve tamamen size özgü bir sabah rutini belirleyin. Listenizi uygulayarak hayatınızın bir rutini haline getirdiğinizde gün içindeki enerjinizin ne kadar değiştiğini göreceksiniz. 

Sevgiler. 

2 Yorum Var

 1. Harika yaş 60….Ama sizlerin yazılarını okudukça bana çok iyi geliyor sabah rutinimiz aynı…Güne hep dua ederek başlarım…Pozitif olmaya çalışırım…Şükür ederim…Ama yazı yazardım yazamıyorum şimdi ona üzülüyorum….sevgilerimle….

 2. Bu kıymetli bilgiler için çok teşekkür ederiz.sayenizde günlük rutinimiz değişti…gune pozitif başlamak günün tamamını olumlu anlamda değiştiriyor gerçekten.iyiki varsınız…

Yorum Yaz