Hepimiz koca bir yılı geride bıraktık. İyisiyle, kötüsüyle geçen yılı geride bırakırken 2022 için yeni başlangıçların, yeni alışkanlıkların, yeni hedeflerin heyecanı sardı hepimizi. Geçen yıl içinde bu yeniliklerden biri de astroloji eğitimine başlamaktı benim için. Bende beslenme eğitimimi ve astroloji eğitimini harmanlayıp bu yazıyı hazırlamak istedim. Umarım seversiniz ve sizlere yardımcı olur.

Ay takvimine göre ayın ilk günleri yeni aydır. Yeni ayla başlayan birkaç gün sağlıklı kalmak ve vücudumuzu iyileştirmek için en iyi günlerdir. Diyete başlamak ve kilo kaybı için değil diyeti devam ettirmek için ve sporu hayatınıza dahil etmek için en iyi zamanlardır. Yeni ayla birlikte azalan ay etkisiyle zihinsel engeller de azalmaya başlar. Bu sayede hiç bırakamayacağınızı düşündüğünüz tatlıları bırakabilirsiniz beklide kim bilir?

Bu dönemler de uyguladığınız diyetler ve spor rutinleri uzun vadede etkili olacaktır. Uzun dönemde kilo almadan korumayı sağlayacaklardır. 

Bu dönemlerde güne başlarken yürüyüş, koşu, 20-30 dakikalık egzersizle başlamak ardından kısa bir duş alıp iyi bir kahvaltı yapmak çok faydalı olacaktır. Sabahları sizin için uygun değilse akşam yemeğinden önce spor yapmak da tercih edilebilir. Aç karna yapılan egzersizler yağ yakmaya başladığınız egzersizler olacağı için kesinlikle tavsiye ederim. Spor sonrası öğünlerinizde protein ağırlıklı beslenmek kas yapınızı kuvvetlendirmenizi, karbonhidrat ağırlıklı beslenmek kaybettiğiniz enerjiyi yerine koymayı sağlayacaktır. Kendinizi çok zorlamayacağınız egzersizler olmasına dikkat edin egzersiz sırasında açlıktan bayılmanızı istemem.

Ayın pırıl pırıl gökyüzünde görülmeye başlamasının yani dolunayın ardından gelen 3-4 günlük sürede diyete başlamak en yüksek verimi almamızı sağlar. Ay vücut sıvılarını ve hormonlarını yöneten gezegenimizdir. Dolunay zamanlarında vücudumuzda bu yüzden şişlikler ve ödem artabilir. Peşimizi hiç bırakmayan ödemler..

Dolunaydan sonraki günler ödem, şişlik ve kramplar olabileceği için magnezyum sizlere iyi gelecektir. Magnezyum açısından zengin besinleri yeşillikleri, kaju, badem, muz, tam tahıllar ve kakao tüketmek; içecek olarak maden suyu içmek iyi gelecektir.

Gün içinde veya gün sonunda 15 dakika bacaklarınızı dikip beklemek o sırada yapacağınız masaj çok rahatlatacaktır. 50 ml zeytinyağı içine 10 damla ardıç yağı damlatarak masaj yapabilirsiniz. Masaj için susam yağı veya magnezyum yağı da tercih edebilirsiniz. 

Ödem için kiraz sapı, maydanoz, mısır püskülü, biberiye, ısırgan otu, funda yaprağı gibi farklı bitkileri tüketebilirsiniz. 2 dakika suda kaynatıp 2-3 dakika dinlenmeye bıraktıktan sonra süzüp içebilirsiniz. 

Kış aylarında su tüketimi azalacağından dolayı ve su içmek ödemin vücuttan atılmasında etkili olduğu için su tüketiminizi günlük 1,5 -2 litre arasında tutun. 

Dolunaydan birkaç gün öncesinde uyku sorunları yaşayabilirsiniz. Uyku bozukluğu da vücutta ödem oluşumunu arttırır.  Uyku öncesi yoga yapmak bedeninizi rahatlatabilir. Melisa, papatya, vişne veya kızılcık çayı içebilirsiniz. Seviyorsanız eğer yastığınıza 1-2 damla lavanta yağı damlatabilirsiniz. Rahat bir uyku çekmenize faydası olacaktır. Dikkat edin fazla damlattığınız zaman sizi gece boyu uyutmayacak şekilde yoğun bir kokusu olabilir. Bir arkadaşım bu yüzden daha rahat uyumak yerine daha da uykusuz kaldı 😀 

Ay döngülerinde 5,9,13,14,16,17,22,24 günleri detoks ve oruç için çok uygun günlerdir. Uzun süreli açlık diyetlerini denemek istiyorsanız bu tarihlere göre başlamak çok daha iyi sonuç almanızı sağlayabilir. Detokslar vücudu şaşırtmak ve temizlenme sağlaması açısından yılda birkaç kez tavsiye edilir. Detokslar 2-4 gün arasında olmalıdır. Daha uzun olması sağlıklı bir durum olmadığı için ay takvimine göre peş peşe olan günlerde tamamlayabilirsiniz. 

Oruç tutmak ve uzun süreli açlıklar tüm enerjisini yemeği sindirmeye harcamayan vücudunuz için cilt yenileme ve onarım zamanlarıdır. Yeni hücre üretimi için vücuda zaman tanır bu sayede cildi canlandırır ve parlaklık verir. Açlık zamanları zararlı hücrelerin ve toksinlerin yok edilmesi için bir fırsat olarak değerlendirilip Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yağ yakımını hızlandırır. Her ne kadar açken zihnimiz çalışmıyor gibi hissetsek de aslında vücudumuz zihin faliyetlerine daha fazla enerji ayırıp, harcayabilir.

Gelelim burçlara göre olan ufak önerilere; 

Koç: Bu yıl sizin için güçlü dönüşümler yılı. Koç burcu olan sizler için çoğunlukla düşünmeniz demek yapmanız demektir hızlı karar verip uygulayan bir burçsunuz sonuçta. Şubat ayı da yeni başlangıçlar için çok uygun bir ay diyete başlama fikriniz varsa sizler için en uygun zaman olabilir. 

Boğa: Bu yıl sağlığınız için spora başlamak sizlere çok iyi gelecek. Yoga derslerine katılmak, spor kulüplerine kaydolmak sizi daha çok teşvik edecek ve aksiyon almanızı kolaylaştıracaktır. Bir grupla hareket etmek istikrarı seven sizler için daha teşvik edici olacaktır. Temmuz ayı sizler için radikal kararlar ayı kararlarınızı dikkatli vermeye özen gösterin.

İkizler: Yıl boyunca sağlıkla ilgili konular gündeminizde olabilir. Hem ruhunuza hem de bedeninize yıl boyunca iyi bakın. Günlük yaşamınızda küçük rutinsel değişiklikler sizlere iyi gelebilir. Burcunuzun sizlere verdiği pratikliği beslenme rutinlerinize dahil ederseniz müthiş bir sonuç alabilirsiniz. Şubat motive olduğunuz güzel bir ay olabilir bu sayede işleriniz hızlanabilir. Bu süreci iyi değerlendirin. 

Yengeç: Bu yıl mücadele vereceğiniz fakat emeklerinizin mücadelenizin sizleri daha iyi yerlere taşıyacağı bir yıl. Bunu kendinize iyi bakmaya başlayarak değerlendirebilirsiniz. Daha sağlıklı bir hayat için değişiklikler yapın. Mücadele ruhunuz aktifken kendinize sağlıklı kalmak içinde bir 21 günlük challenge seçebilirsiniz.  Haziran ayında sağlığınıza ekstra özen gösterin.

Aslan: Sağlıkla ilgili konularda bu yıl şifa enerjisi üzerinizde olacak. Bu enerjiden daha çok faydalanmak adına diyetinizi gözden geçirip daha sağlıklı ve kendinize uygun bir hale getirin. Temmuz ayı yoğunluğunuz artabilir bu yoğunluğa kapılıp sağlığınızı ihmal etmeyin. 

Başak: Sağlık durumunuz genel olarak iyi, sizler bu konuya fazlaca dikkat eden bir burçsunuz. Sağlığa verdiğiniz önemden dolayı spor ve sağlıklı beslenmeyi daha çok gündeminize alabilirsiniz. Ağustos ayında sağlığınıza ekstra özen gösterin. Aralık ayı yenilendiğiniz bir ay yeni yıl için bunu iyi değerlendirin. 

Terazi: Yeni yılın ilk yarısında şifa enerjiniz yüksek bunu değerlendirip beslenmenizi gözden geçirin alışkanlık değişiklikleri yapıp bunu tüm yıla yayabilirsiniz. Mart ayında bu alışkanlıkları ertelememeye özen gösterin. Mayıs ayı dönüşüm ayınız bu ay aksiyonlarınızı güzelce planlayın ve hemen uygulamaya geçin.

Akrep: Bu yıl yaşamınızın her alanıyla ilgili kırılma anlarınız olabilir. Bunu bedensel değişiklikler için değerlendirip sporu hayatınıza dahil edebilirsiniz, bununla birlikte beslenmenizi düzene sokabilirsiniz. Sabırlı ve dayanıklı bir burçsunuz bu sayede sporda ve beslenmede bir kez başlayınca sabırla sonuna kadar gidersiniz. Nisanda günlük iş yoğunluğunuz artabilir sağlığınızı ihmal etmeyin. 

Yay: Yıl içinde sağlık, rutinler, iş konularıyla ilgilisiniz. Spor alışkanlıklarınız gözden geçirin henüz bir spor alışkanlığınız yoksa bu yıl mutlaka spora başlayın günlük, haftalık rutinlerinizde spora yer açın. Zaten enerjik bir burçsunuz mart ayı fiziksel enerjinizin iyice artacağı bir ay bunu spora başlamak için değerlendirip çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Oğlak: Hiçbir şey için geç değil! Bu yıl beslenmenizde değişikliklere gidebilir, olmak istediğiniz sağlıklı yaşam profiline uygun aksiyon adımları atabilirsiniz. Çalışkan ve azimli bir burçsunuz bunu değerlendirin. Ocak ayı sizler için başlangıçlar ayı olacak. 

Kova: Yaşamınızdaki her türlü önemli konuyu yeniden yapılandırmak isteyebilirsiniz. Sağlık alanında da kendiniz bir yapılandırma süreci başlatabilirsiniz. Mayıs ayı dönüm noktalarınızdan biri olabilir. Hayatınızı düzenlemek, gözden geçirmek, yeni kararlar ve başlangıçlar ayı bu değerlendirin. Haziran günlük rutinleri gözden geçirdiğiniz bir ay. Ağustos ayı da sizler için ‘yeni bir ben’ dönemi. 

Balık: Bu yıl çok şanslı ve kısmetlisiniz. Önünüze çıkan fırsatları iyi değerlendirin. Fırsatları değerlendirirken rehavete ve tembelliğe kapılmamaya bunların sonucunda da kilo almamaya dikkat edin. Haziran ayı gelecekle ilgili hedeflerinizin ayı gelecekte değişmesini istediğiniz şeyleri iyi düşünün ve onlar için bugünden adım atın. Ekim ayında duygusal boşluğa düşebilirsiniz sizleri kilo almaya veya sağlıksız bir rutine sürükleyebilir.

Yazıda bolca geçen ay takvimi sırasıyla yeni ay, ilk dördün, dolunay ve son dördün.

*Unutmayın parlayan en güzel yıldız sizsiniz…

Yorum Yaz