Yeni yılın gelişini kutlamamıza çok az kaldı. Yeni yıl heyecanı başlıyor. 2022’ye sayılı günler kala yeni yıl ruhunu önceden yakalamanız adına yılbaşı temalı 15 film seçtim. Şimdiden herkese keyifli seyirler ve mutlu yıllar. 

Miya Klasiklerin içinde her ayın başında izlemek isteyeceğiniz dizi ve filmleri listeleyebileceğiniz kısımlar yer alıyor. Ben izlemek istediğim yeni yıl temalı filmleri ekledim bile.  

 1. It’s a Wonderful Life (Şahane Hayat), 1946

Bir klasik olan bu filmde, cennetten bir melek, hüsrana uğramış umutsuz bir işadamına, hiç var olmamış olsaydı hayatın nasıl olacağını göstererek yardım etmek için gönderilir.  

 1. Home Alone (Evde Tek Başına), 1990

Yılbaşı denilince herkesin aklına ilk gelecek film tabii ki Evde Tek Başına olmuştur. Her sene tekrar tekrar sıkılmadan izlenen bu filmde sekiz yaşında tam bir baş belası olan Kevin, Noel tatili sırasında ailesi tarafından yanlışlıkla evde unutulunca evini hırsızlardan korumak zorunda kalır.

 1. Sleepless in Seattle (Sevginin Bağladıkları), 1993

Yeni yıl romantik komedi ve içinde biraz da dram olmadan olmaz diyenler için ise Tom Hanks ve Meg Ryan’ın başrolünde yer aldığı Sevginin Bağladıkları güzel bir seçenek olacaktır. Yakın zamanda dul kalan Sam’in oğlu Jonah, babasına bir eş bulmak için radyoda yayınlanan bir talk-show’u arar. 

 1. The Nightmare Before Christmas (Noel Kabusu), 1993

Güzel bir animasyon izlemek isteyenler için ise Tim Burton’dan Noel Kabusu doğru bir tercih olacaktır. Cadılar Bayramı Kasabası’nın kralı Jack Skellington, Noel Kasabası’nı keşfeder ve Noel’i evine getirmeye çalışır. 

 1. Jack Frost, 1998

Verdiği sözleri tutamayan bir baba trafik kazasında ölür. Bir yıl sonra, sonsuza dek gitmeden önce oğluyla arasını düzeltmek için son şansla bir kardan adam olarak geri oğlunun yanına döner.

 1. The Family Man (Aile Babası), 2000

Jack Campbell, işinde başarılı olan, zengin ve yakışıklı bir iş adamıdır. Bir Noel gecesi, gerçekleşen birtakım tuhaf olaylardan sonra, bir sabah uyandığında kendini 13 yıl öncesinde terkettiği kız arkadaşı ile evlenmiş ve 2 çocuğu olan bir aile babası olarak bulur.

 1. Love Actually (Aşk Her Yerde), 2003

Film, Londra’da Noel’den önceki bir ay boyunca, birbiriyle bir şekilde ilişkili, aşk hayatlarıyla uğraşan sekiz çok farklı çiftin hayatlarını anlatıyor.

 1. The Polar Express (Kutup Ekspresi), 2004 

Yine yeni yıl denilince ilk akla gelen filmlerden biri de kuşkusuz Kutup Ekspresi olacaktır. Noel arifesinde genç bir çocuk, Kutup Ekspresi ile Kuzey Kutbu’na giden sihirli bir maceraya atılırken dostluk, cesaret ve Noel ruhunu öğrenir. 

 1. Joyeux Noel (Ateşkes) 2005

Tarihi bir drama izlemek isteyenler için ise Joyeux Noel güzel bir seçenek olacaktır. Aralık 1914’te, Batı Cephesinde resmi olmayan bir Noel ateşkesi, Birinci Dünya Savaşı’nın karşıt taraflarındaki askerlerini bir araya getirir. 

 1. The Holiday (Tatil) 2006

Londra’da yaşayan bir köşe yazarı olan Iris karşılıksız aşk beslediği Jasper’ın nişanladığını duyunca dünyası başına yıkılır. Los Angeles’da yaşayan Amanda’nın sevgilisi ise ona ihanet etmiştir. Bir internet sitesi üzerinden tanışan bu iki kadın evlerini birbirleriyle değiştirmeye karar verirler.  

 1. A Christmas Carol (Yeni Yıl Şarkısı) 2009

Charles Dickens’ın klasik bir romanı olan Tuhaf Bir Yılbaşı Öyküsü’nün animasyon versiyonu olan bu filmin seslendirmesinde Jim Carrey, Gary Oldman, Colin Firth gibi önemli isimler yer alıyor.  

 1. New Year’s Eve (Yılbaşı Gecesi), 2011

New York’daki birkaç çiftin ve bekarın hayatları, Yılbaşı Gecesi boyunca iç içe geçer. Filmin kadrosunda Sarah Jessica Parker, Jessica Biel, Halle Berry, Robert De Niro, Sarah Paulson, Ashton Kutcher gibi birçok ünlü isim yer alıyor.

 1. Better Watch Out (Güvenli Mahalle) 2016 

Korku, gerilim sevenler ise gerilim, korku ve komedinin iç içe geçtiği bir film olan Güvenli Mahalle’yi izleyebilirler. Sakin, güvenli bir banliyö sokağında, bir bebek bakıcısı olan Ashley, on iki yaşındaki bir çocuk olan Luke’u davetsiz misafirlerden korumak zorundadır ancak daha sonra Ashley bunun normal bir ev istilasından çok uzak olduğunu anlar. 

 1. The Man Who Invented Christmas (Noel’i İcat Eden Adam) 2017

Bu film ise Charles Dickens’ın Noel’i yeniden tanımlayacak hikayesi Bir Noel Şarkısı’nı yaratmasına yol açan yolculuğu anlatıyor. Bu filmde romanın ortaya çıkış serüvenine tanıklık ettikten sonra Yeni Yıl Şarkısını izleyip romanla ilgili daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

 1. The Grinch (Grinç) 2018

2000 yılında gösterime giren ve Jim Carrey’nin başrolünde yer aldığı How the Grinch Stole Christmas da yılbaşı zamanının olmazsa olmaz filmlerinden biridir. 2018’de ise bu filmin bir animasyon versiyonu vizyona girdi. Bu film de yeni yıl ruhunu yakalamak için izlenebilecek güzel animasyonlardan biri. Seslendirmesinde Benedict Cumberbatch’in yer aldığı bu filmde huysuz bir Grinch, Whoville köyü için Noel’i mahvetmeyi planlıyor.

Yorum Yaz