1. Kendinize çalışma alanı yaratın. 

  Verimli ve rahat çalışmak için bir düzenin olması gerekir. Bu düzeni işyerlerinde sağlamak ev şartlarında sağlamaktan daha kolaydır. Evde çalışacağınız yer sürekli değişebilir veya başka aile fertleriyle ortak kullanım alanı olabilir. Bu da çalışma şartlarınızı olumsuz etkiler. Konsantrasyonunuzu sağlamak ve kendinizden en yüksek verimi almak için kendinize özel bir çalışma alanı yaratın. 

2.  Masa düzenleyici edinip dağınıklığı ortadan kaldırın. 

  Karmaşık bir masa, çalışmanızı ve beyninizi elbette olumsuz etkiler. Önünüzdeki işe odaklanmanızı da engelleyen bu dış faktörü ortadan kaldırmak için masa düzenleyicilerinden faydalanın. Masa düzenleyiciler sayesinde o an ihtiyacınız olan şeyleri yanınızda bulundurup gerisini saklayabilirsiniz.

  • Masanızı motive edici şeylerle dekore edin, sıkılınca değiştirin. 

  Motivasyon, ruh haliniz ve iş veriminiz için oldukça önemlidir. Size ilham verecek, motive edecek şeyleri masanızda bulundurun. Bu hatıra bir aksesuar da olabilir, bir motivasyon sözü de… Masa düzeninizden eskisi kadar ilham almıyorsanız veya sadece bir şeyleri değiştirme havasındaysanız, yeni masa düzenleme araçları ve aksesuarlarıyla kendinizi şımartmanın zamanı gelmiş demektir.

  • Doğru ışığı seçin. 

   Çok fark edilmese de aydınlatma hem göz yormaması hem de enerji dengelenmesi açısından büyük önem arz eder. İyi aydınlatılmış çalışma alanı, odağınızı ve üretkenliğinizi arttırır. Bu yüzden çalışma alanınızda doğal ışık kullanmaya özen gösterin. 

  •  Gününüzü planlayın ve masanızda tutun

 Günlük işlerinizi planlayıp bunları not etmek unutmamanıza ve daha düzenli çalışmanıza yardım sağlar. Yapacaklarınızı önceliklendirmenize de yardımcı olur ve önemli işleriniz ertelenmek zorunda kalmaz. Bu aşama için Klasik Miya’larımızı tercih edebilirsiniz. 

  •  Stressiz zamanlayıcılardan faydalanın. 

  Artık hayatımızın bizden ayrı düşünülmeyecek bir parçası haline gelen akıllı telefonlar, alarmlar, bildirimler, gelen çağrılar gürültü kirliliğine yol açar. Sizin kontrol edemeyeceğiniz dış gürültü etkenleri olsa da bunlar kontrol edebileceğiniz faktörler arasında yer alır. Çalışma ortamınızda bu bildirimleri sınırlayarak, dikkat dağınıklığına yol açmayacak analog saatlerden yararlanın.

  •  Sadece masayla çalışma alanınızı sınırlamayın.

  Çalışma alanınız yalnızca masayla sınırlamayın. Düzenlemek ve organize etmek için masanızın alt ve üst boşluklarından yararlanın. Duvar rafları, dekoratif kutular, dosya dolapları kullanarak işinizi kolaylaştırın.

  • Dizüstü bilgisayarlarla her yerden çalışın.  

  Çalışma ortamınızdan uzakta da olsanız çalışmanızı ertelememek için, günümüzün iş talepleri için tasarlanmış dizüstü bilgisayarlar veya tabletlerle her yerden çalışın. 

Yorum Yaz