Sadece sokakların ve alışveriş merkezlerinin değil, içimizin de renkli sıcak ışıklarla donatıldığı şu günlerde her an siz de kendinizi bir yılbaşı çekilişine katılmışken ya da sevdiklerinizi mutlu edecek bir hediye düşünürken bulabilirsiniz.  

Peki tüketim çılgınlığı ve çevresel sorunlarla mücadele eden dünyamızın bu durumuna daha fazla katkıda bulunmadan sevdiklerimizi mutlu edebilecek hediyeler nasıl seçilir, hiç düşündünüz mü?

Bu yazımda sizlerle birkaç başlık altında yılbaşı hediyeleri önerilerimi paylaşacağım.  

Sevdiklerinize günlük hayatlarında kullanabilecekleri hediyeler alabilirsiniz.

 • Cildimizin giderek hassaslaştığı ve kuruduğu yılın bu zamanında alınabilecek en güzel hediyelerden biri cilde nem verirken bakım da yapan bir el kremi ya da iyi kalite bir dudak nemlendiricisi olabilir. Hediyelerimizi seçerken aldığımız ürünlerin üretimi aşamasında hiçbir hayvanın, canlının sağlığının tehlikeye atılmadığından ve ürünlerin geri dönüştürülebilir ya da bambu gibi doğaya geri dönebilecek ambalajlarda olduğundan emin olmanız hem hediye sahibini hem de dünyamızı mutlu edecektir. Katı şampuan ya da katı parfüm gibi atıksız ürünler de tercih edebilirsiniz. 
 • Sevdiklerinizi kafelerdeki tek kullanımlık bardaklarda kahve içmekten kurtaracak termoslu bir bardak ya da matara hediye edebilirsiniz. Böylece uzun vadede doğaya verilen zararı bir kişi için bile olsa aza indirecek ve hediyeniz uzun ömürlü olduğu için uzun yıllar mutluluk vermeye devam edeceksiniz. 
 • Yerel bir üretici tarafından tasarlanıp yapılmış, el yapımı kahve fincanları da harika olmaz mı?

Gerçekten ihtiyaç duyduğu bir şey alarak sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. 

 • Sürdürülebilir modayı destekleyen bir mağazadan, organik malzemelerle üretilmiş bir kazak, hırka ya da yumuşacık bir çift çoraptan daha güzel bir hediye düşünebiliyor musunuz? Elbette bu tür hediyeleri alırken gardıroplara bir raf daha eklenmediğinden emin olmanız, gerçekten ihtiyaç varsa böyle bir hediyeye yönelmeniz en doğrusu olacaktır. 
 • Sevdiklerinizin ihtiyacı olan doğal ahşaptan üretilmiş bir çift yan sehpa ya da bambu bir bardak altlığı takımı da güzel seçenekler olarak karşımıza çıkıyorlar. 

Hediye seçenekleriniz arasında sevdiklerinizin damak zevkine hitap edecek bir şeyler de yer alabilir.

 • Atalarımız boşuna kalbe giden yolun mideden geçtiğini söylemiş olamazlar, değil mi? Bu yılbaşında sevdiklerinize evde sevginiz ve güzel enerjinizle yaptığınız birkaç kurabiye ya da elmalı turta hediye etmeye ne dersiniz?
 • Ya da hediyenizi verdiğiniz kişiye de deneyimin bir parçası olmasını sağlayacak bir kavanoz hazırlamaya? Orijinal bir kek tarifi deneyip daha sonra keke kattığınız kuru malzemeleri katman katman cam bir kavanoza yerleştirip yanına da eklenmesi gereken sıvı malzemelerin bir listesi ile tarifi yazınca, ta da! Deneyim ve eğlence dolu hediye paketiniz hazır bile… 
 • Kahve ya da çay sever arkadaşlarınıza farklı lezzetlerden birer tutam sunduğunuz deneme boy içeceklerden oluşan bir paket hediye edebilirsiniz. Paketinizi hazırlarken minik cam kavanozlar kullanarak ambalajların da yeniden değerlendirilmelerini sağlayabilirsiniz. 

Okunacak kitap çok zaman azsa…

 • Sevdiklerinizin hoş vakit geçirmelerini sağlayacak, belki onları düşünmeye sevk edecek, belki heyecanlandırıp sürükleyecek, belki de yavaş ve sade yaşam gibi konularda hayatlarına yön verecek kitaplar hediye etmek istiyorsunuzdur. Bu sene bir değişiklik yapıp bir kitap dinleme platformu üyeliği hediye edebilirsiniz. Böylece aynı anda pek çok kitap ve deneyimi de iyi düşünülmüş tek bir hediyeyle sunmuş olacaksınız. 

En güzeli ise deneyimler…

Geçmişte yaşadığımız bir olayı düşünüp anlatırken o gün giydiğimiz kıyafet ya da taktığımız takının sadece bir detay olarak kaldığına dikkat ettiniz mi? Esas olan her zaman hissettiklerimiz ve yaşadığımız deneyimlerdir. Bu yılbaşında sevdiklerinize güzel deneyimler hediye ederek onlara ilerde hatırlayacakları güzel anılar biriktirmelerine katkıda bulunabilirsiniz. 

 • Hediye edilebilecek deneyimler bir sinema ya da konser bileti olabileceği gibi sevilen bir spor müsabakasının bileti de olabilir. 
 • Ya da yaşadığınız şehirde, şehir merkezinin koşturmacasından biraz uzaklaşarak doğayla iç içe vakit geçirebileceğiniz birkaç saat ayarlamak da güzel bir hediye seçeneği bana göre. Yanınıza termosta sıcak içeceğinizi ve evde hazırladığınız sandviçlerinizi de alıp kuşların, bastığınız kuru yaprakların, ağaç dallarının sesini dinleyin… İçiniz huzurla dolacak. 
 • Sevdiklerinizin deneyimlerini not almasını ve unutamadığı anları yazıp bütün yıl yanında taşımasını sağlayacak bir planlayıcı ya da bir anı defteri benim vazgeçilmez hediyelerim arasında. Böyle bir hediye seçerken doğada çözünebilir kargo poşetinde size ulaşacak olan, kutusunu bile değerlendirmenizi sağlayacak fikirlerle donatılmış bir Miya’dan daha iyi bir seçenek gelmiyor aklıma… Hem doğaya saygılı hem de sihirle yapılmış… 

Bu yıl, yılbaşı hediyelerinizi seçerken sevdiklerinizi düşündüğünüz kadar değişmekte olan dünyamızın koşullarını da düşünmenizi, hediyelerimizi özel yapan şeyin süslü plastik ambalajlar değil, kalbimizden geçen güzel duygular olduğunu ve hayatınızın merkezinde olan kendinizi de ihmal etmemenizi hatırlatıyor; her birinize güzelliklerle dolu bir yıl diliyorum… 

Sevgilerimle…

Yorum Yaz