Salgın hastalıkların yaygın olduğu şu zaman diliminde hastaneye giderek doktorumuzun vereceği ilaçlarla hızlı bir şekilde iyileşeceğimizi düşünürüz. Hastaneye gidip doktorumuzla konuşmak bile iyi hissettirir. Peki ya ilaçlar yerine ilaç görünümlü vitaminler ile de aynı şekilde iyileşebilme ihtimalimizin olduğunu söylesem.

Çok ilginç değil mi?

Plasebo etkisi, kişinin hastalığı için kanıtlanmış tedavi edici bir etkisi olmamasına rağmen bir ilacı aldığında kendisini iyileştirebileceği algısının oluşmasıdır. Beynimizin bizi nasıl yönlendirdiğini gormek çok ilgi çekici ayrıca bu durum eğitim sektöründe de denenmiştir.


Bir okulda, yeni başlayan bir eğitim-öğretim yılının ilk kurul toplantısında öğretmenlere şöyle denir: 
‘Arkadaşlar bu yıl son sınıflarda çok özel bir sınıf oluşturduk. Not ortalamaları yüksek, zeki öğrencileri 8-A  sınıfına topladık. O sınıfta dersi olan arkadaşlar bu konuya dikkat  etsinler.’


Ders yılı biter. Sene sonu kurulunda sınıfların başarı durumları değerlendirilirken, 8-A sınıfı öğrencilerinin başarılı yüksek not aldıkları görülür. Öğretmenlere bu başarının sebebini sorulur. Öğretmenlerden biri, sene başındaki söylenenleri hatırlatır ve sınıfın zeki öğrencilerden oluştuğunu söyler. İşin gerçeği ise şöyledir: ‘8-A sınıfı kura ile oluşturulur. Sanıldığı gibi notu yüksek ve zeki öğrencilerden meydana getirilmez. Öğretmenler, ‘O sınıfa branşında daha başarılı olan öğretmenler gönderildi.’ şeklinde düşünmüşlerdir. İşin gerçeği, ‘O sınıfa derse giden öğretmenler de kura ile belirlenmiştir. ”Öğretmenler 8-A’ daki öğrencileri çalışkan ve zeki kabul etmişlerdir ve öyle davranmışlardır. 


Nasıl düşünürsek hayatımızın da o yönde ilerlediğine şahitlik ettiniz mi? Miya kutularımızın içindeki hediye bileklikleri takarken dileklerimizi dilememiz ve düşüncelerimizin hayatımızı olumlu yönde şekillendireceğine hepimiz inanıyoruz.

Eminim ki bu inanç hayallerimizin gerçeklesmesine de vesile olacak.

Yazar

Yorum Yaz