Merhaba,

Z kuşağı belki bilmez, başlık He-Man çizgi filminden bir replikten bu hale dönüştürüldü. Çizgi filmin ana kahramanı He- Man kılıcını kaldırır ve ‘Gölgelerin Gücü Adına’ der. 

He-Man Kimdir? Kökeni ve Süper Güçleri

Bu ayın konusu bu replikten araklandı zira şu sıralarda yazmak benim için genel bir sıkıntı haline gelmişken ve bunun için yeterli gücü bulamazken He-Man gücünü gölgelerden alıyorsa ben de gücümü kelimelerden alayım dedim ve bu yazı ortaya çıktı. 

Sonra biraz araştırma yapayım da konu netleşsin dediğimde birçok araştırma ve kaynak buldum.

İnsanlığın doğuşu ve iletişimin başladığı andan itibaren kelimelerin hayatımızda büyük bir yeri var. Kelimeler bir araya gelerek cümleleri oluşturur ve biz bu cümleleri kullanarak birbirimizle iletişim kurarız. 

Dünyaca ünlü yazarlar, müzisyenler ve sanatçılar kelimelerin gücünü kullanarak tarihe damgalarını vururlar. 

20. Yüzyılın popüler konularından biri de kelimelerin gücüdür. Birçok ünlü düşünür ve bilim adamı da kelimelerin gücünün ve sihrinin olduğunu öne sürmüşlerdir. Bu konuda birçok kişisel gelişim kitabı olmakla birlikte, çeşitli seminerler de yapılmaktadır. Google arama çubuğuna kelimelerin gücü yazdığınızda birçok kitap, video ve makale çıkmaktadır. 

Bütün kitaplar, makaleler ve videolarda kullandığımız olumlu veya olumsuz tüm kelimelerin sonrasında bize etkisinin olduğundan bahsedilmektedir. Hatta bu konuda yaptığım araştırmalarda insanların kullandığı kelimelerin hayatlarını ne kadar etkileyebileceğini inceleyen, psikolojinin bir alt alanı olan Dönüşümsel Dilbilgisi / Psikodilbilimi olduğunu öğrendim. Kısaca Psikodilbilim veya dilin psikolojisi psikolojik süreçlerle dilsel etkenler arasındaki iletişimi çalışan disiplin olarak tanımlanıyor… 

Kelimelerin hayatımızda sihirli olaylara sebep olduğuna ben de inanıyorum. Konu derinleşmeye başlayınca ben araştırmaya devam ettim ve hala da devam ediyorum. 

Belki bir başka yazıda araştırmaların derinliğine inebilirim. Şimdilik kelimelerim burada tükeniyor ve yazım sizlerle buluşuyor. 

Yılın son aylarında kelimelerinizin sihri sizlerle olsun. Hep olumlu konuşalım olumlu şeyler olsun. 

Sevgiler

Yazar

Yorum Yaz