18. Ankara Kitap Fuarı 21 Ekim’de ATO Congresium’da kitapseverlere kapılarını açtı. 

Bu yılın onur konuğu Nazlı Eray. 

Birçok yayınevi fuar alanında yerini almış. 

Fuarda 300’ü aşkın yayınevi ve sivil toplum kuruluşları yer alıyor.

Uzun zamandır Ankara Kitap Fuarı’na gitmek benim için bir alışkanlık haline geldi. Bu sene de fuarın ikinci gününde erken saatlerde alanda yerimi aldım. Özellikle hafta sonu gitmek isteyenler için şunu belirtmeliyim ki erken saatleri tercih etmelisiniz. Çünkü öğleden sonra kalabalık artıyor ve rahatça standları gezme fırsatı bulamıyorsunuz. 

Kitaplarla, yazarlarla ve kitapseverlerle birlikte olmak yine çok keyifliydi fakat artan kitap fiyatları yüzünden ve fuar alanında yeterince indirimin yapılmamış olmasından dolayı eski fuarlarda olduğu gibi çok fazla kitap alma fırsatı bulamadım. Yayınevlerinin çoğunun internet satış fiyatlarının daha uygun olmasından dolayı fuar alanında sadece kitap incelemesi yaptım. Bir sonraki alışverişim için alınacak kitaplarımı belirlemiş oldum.

Sahaf gezmeyi de seven biri olarak bu sene fuarda yeterince sahaf göremediğimi de belirtmeliyim. Eskiden büyük bir alanı kaplayan sahaflar bu sene küçük bir alandaydı. Sahafların dışında butik yayınevlerini de pek göremedim. 

En kalabalık standlar test kitapları satışını yapan yayınevlerindeydi. Ben incelemedim fakat ihtiyacı olanlar için güzel fırsatlar olabilir. Bakmakta fayda var.

Bu olumsuzluğa rağmen yazar sohbetleri, imza günleri, bütün kitapları inceleme fırsatını düşününce Ankara’da bulunan herkese fuara gitmelerini tavsiye ederim.

Bütün kitapseverlere kitap dolu günler dilerim.

Yorum Yaz