Herkese Merhaba,

Her sene 31 Ekim günü Cadılar Bayramı olarak kutlanıyor. Aslında bu bayram özellikle Amerika ve Avrupa’nın bir kesiminde uzun zamandır kutlanırken, son yıllarda bizim ülkemizde de oldukça popüler oldu. Tabii biz evirip kendimizce bu kutlamaları yapıyoruz diyebilirim. Çünkü yurt dışı bu konuda bir hayli önde ve yaratıcı. 

Tartışılan bir konu da aslında Cadılar Bayramı’nı kutlamamız gerekiyor mu? Düşününce arada hak vermiyor da değilim ama böyle bir kutlamaya davet edildiysek de hakkını vermek gerek diye düşünüyorum. Konsepte göre hareket etmek ya da yorum katmak herkesin kendine kalmış bir durum aslında. 

Halloween nedir peki?

Özellikle çocukların tasarım korkunç kıyafetler, kostümler giyerek evleri, komşuları ziyaret edip şeker topladıkları bir bayram. İlk kez de İngiltere’de kutlanmış. Yurt dışında bu güne öyle özel hazırlanıyorlar ki evleri, bahçeleri her yeri bu günü andıracak özel dekorlar ile süslüyorlar. En bilineni de gözlerine şekil verilmiş bal kabağı.

Ülkemizde bu kadar dekor işine girilmese de kostümler birçok mağazanın vitrinini süslüyor. Birçok yerde Halloween partileri yapılıp katılımcıların kostümler ile gelmesini şart koşuyorlar. Hatta bazı özel okullarda da çocuklar 31 Ekim tarihinde okula özel kostümleri ile giriyorlar. Pazarlama ve satış stratejisi olarak düşünenler de çok ama partiye hazırlanan bir çocuğunuz ve biraz da yaratıcılığınız varsa elinizden gelenler ile çok güzel Halloween tasarımları yapabilirsiniz. ‘Ben beceremem.’ ya da vaktim yok diyorsanız da birçok markanın koleksiyonlarına göz atabilirsiniz. Size tavsiyem elinizi çabuk tutun. Biz bu seneki kostümü Ekim başında aldık bile. Çünkü daha önceki senelerde son ana kalıp ne beden ne de bir kostüm bulabilmiştik benden söylemesi.

Evinizde birkaç ufak dokunuş ile Halloween ruhunu yaşatmak isterseniz de size tavsiyem parti malzemeleri satan yerlere bakmanız. Çok güzel maskeler, şapkalar, duvar süsleri bulabilirsiniz. Ben geçen sene çok tatlı kedili bir taç almıştım. Bu günün simgelerinden biri de siyah kedi. Bizim evde  gerçeği de var aslında ama aksesuar olarak da siyah kedili şeyler kullanabilirsiniz. Yine örümcek figürü de birçok kıyafete aksesuar olabilir bu gün için. 

Dekorasyonu biraz hareketlendirmek isterseniz de yine bal kabaklı zincir ışıklar harika bir seçim olacaktır. 

Yazar

Yorum Yaz