Herkese merhaba,

Yazlıkları kaldırmayı düşünmeye başladığımız bu günler bana hep ilkokul zamanlarımı anımsatır. Malatya’da sokakta geçirdiği koca bir yaz bitmiş ve İstanbul’a dönmüş, okul hazırlığı içerisinde olan süslü kız çocuğu gelir aklıma. Yeni bir dönemin başlangıcındaki o kız, 31 yaşında hala hafif melankolik, sonbaharın hüznüne kapılmaya hazır, battaniyeleri bazanın altından çıkarmaya pek hevesli, yağmur yağarken ev temiz olsun telaşında, yolda bulduğu sararmış yaprakları mutlaka eline alıp eve gidene dek elinde çevirir. Sonbahar ile ilgili en sevdiği şey ise hiç değişmez: ‘’Yeni bir sezonun gelişi’’. 

Çoğu insan yılbaşında yeni kararlar alıp uygulamaya motive olsa da benim için bu dönem hep sonbahar olmuştur. Bu sene çok garip bir biçimde Ağustos sonunda karşıma çıkan ‘’Ayçiçeği’’ bu yeni kararları biraz daha geliştirip,  bir karar listesi yazmaktan çok ‘’yeni bir kadına dönüşme’’ yolculuğuna çıkmak konusunda bana ilham verdi. 

Ayçiçeği güçlüdür, ne olursa olsun hep güne bakar, içerisinde binlerce çekirdek barındırır, zengindir, üretkendir, alımlı ve kararlıdır dedim ve ben de kendimi yeniden kendimden yaratmak için kolları sıvadım:

  1. Olmak istediğim kadını düşünmeye başladım: Ulaşmak istediğim kadının özelliklerini yazmaya henüz cesaret edemesem de yediğim yemeklerde, gün içerisinde davranışlarımda ona yavaş yavaş yer vermeye başladım. Hangi noktada o olsa ne yapardı hissetmeye başlamak o kadar mutlu ediyor ki beni. Bazen o kadını gözümün önüne bile getiriyorum, özelliklerini yazmaya başlamam da yakındır. Yeni sezon Miya’ma yazacağım ilk şey bu olacak bence. 
  2. Ayçiçeği kolyesi aldım: Dokunsal bir insan olduğum için bana bu yolculuğumu sürekli olarak hatırlatacak bir ayçiçeği kolyesi edindim. Gün içerisinde ne zaman daralsam, bunalsam, olmak istediğim kadından uzaklaşsam ona dokunuyor ve güçleniyorum. 
  3. Bana kendimi değersiz hissettiren işimden ayrıldım, negatif duygular ifade eden kişileri de geri de bıraktım: Sanırım dönüşüm niyetine girince evren de bize yardımcı oluyor, uzun zamandır iş aramama rağmen karşıma çıkmayan bir fırsat bu yolculuğa çıkınca birden karşıma çıktı ve bana sadece süreçte ilerlemek kaldı. Ekim ayı ortasında daha fazla kazançlı, daha fazla kendimi geliştirebileceğim yeni işime başlıyorum. 
  4. En yakınlarımdan kendimi dinledim: Ne yönlerimin gelişmesi lazım, nelerde eksiğim ve gelişime açığım belirledikten sonra bu konular ile ilgili gelişimim için neler yapabilirim diye düşündüm.  Bu konuda psikoloğum ile de çalışacağım.
  5. Diyete başladım:  Ama bu sefer ilk hızla verilen kilolardan sonraki duraklamalarda bırakmayacağım bir diyete. Kendime uygun, enerjimizin tuttuğu harika bir diyetisyen ile çalışmaya başladım. Hamburger, kazandibi  gibi asla vazgeçemediğim şeyleri listemde görmek, bunları yiyebiliyorken zayıflıyor olmak paha biçilemez. 
  6. Spora başladım: Diyetisyenim zoru ile evde havlu asmak için kullandığım eliptik bisikleti artık haftada 3 gün 30-40 dakika kullanıyorum. Hayatında spor yapmamış biri için spor yaparken, spor taytım ve büstiyerim ile kendimi aşırı havalı hissediyorum. 
  7. Kuaföre gittim: Son 3-4 senedir koyu renk saçlı biri olarak yeni başlangıç tam olmalı diye düşünüp saçlarımı daha önce hiç yapmadığım bir renk olan açık karamel, sarı tonlarına boyadım. Hala alışamamış olsam da dışardan aldığım tepkiler beni çok mutlu etti. 
  8. Evimizi dekore ettim:  Sonbahar başlangıcı hep gözümün önünde olsun, yeni yolumu asla unutmayayım diye evimize sonbahar temalı süsler, örtüler, havlular aldım. Yeni bir ortam insana ne kadar da iyi geliyor. 
  9. Cilt bakımımı aksatmamak için banyo düzenimizi değiştirdim: Gaza gelip bir dünya cilt bakımı ürünü alıp üç hafta sonra unutan biri olarak el sabununun yanına yüz yıkama jelimi koymak her sabah cilt bakımımı yapmak konusunda bana mesaj gönderiyor. 
  10. Evde de güzel giyinmeye başladım: Dizi çıkmış pijamalar, eski en sevdiğim tişörtlerim her ne kadar benim bir parçam olsa da kendimi her an güzel hissetmek için evde de güzel giyinmeye, saçlarımı yapmaya özen gösteriyorum. 

Bu bahsettiğim değişiklikler bana çok iyi geldi, yeni sezonda bu gibi değişimleri hayatıma daha da katacağıma eminim. Amacım yeni bir kadına dönüşmek: KOD ADI AYÇİÇEK. 

Parıltılı günler dileklerimle..

Yorum Yaz