Herkese merhaba, çoğumuzun dikkate almadığı, kullandığımız ürünlerin arkalarında küçük puntolarla yazan içerik listeleri konusuna değinmek istedim bugün.

Kullandığımız kozmetiklerin içeriklerini okumak hepimizin kazanması gereken bir alışkanlık. İlk etapta biraz karışık gibi görünse de basit ana noktalarla kolaylıkla çözümlenebilir. 

Cilt bakımında önemli olan en kaliteli ya da en pahalı ürünü almak değil, cildinize uygun içerikteki ürünü bulmak ve onu kullanmaktır. Kozmetik içeriklerini okumayı öğrenirsek ufak bir internet araştırması ile ürünün cildimizle anlaşıp anlaşamayacağını anlayabiliriz.

Bu konu biraz uzun ve detaylı olduğu için bu bölümde kuru ve yağlı ciltler için iyi gelen ve bu cilt tipindeki kişilerin kullandıkları ürünlerde bulunması gereken içeriklerden bahsedeceğim.

KURU CİLTLERE İYİ GELEN İÇERİKLER

Seramidler

Kuru ciltlerde en önemli konu cilt bariyerini güçlendirmektir. Seramidler hücre zarının kendi yapısında yüksek konsantrasyonda bulunan lipitlerdir. Seramidler cilt bariyerini onarır, nem kaybını önler, cildi yumuşatır. Seramidlerin azalması egzamaya yol açar.

Sorbitol

Sorbitol havadaki nemi cilde çeker. Nem kaybını önleyicidir. Cilt bariyerini güçlendirir.

Squalene

Antioksidan özelliğe sahiptir. Antienflamatuardır, cildi yatıştırır. Yoğun nem verme özelliğine sahiptir.

Hyaluronic Asit

Hyaluronic asit bir hümektandır yani su tutucudur. Ağırlığının 1000 katı kadar su molekülü taşır. Cildi nemlendirir. Kolajen oluşumunu tetikler. Ancak önemli olan hyaluronic asidi nemli cilde uygulamaktır.

Panthenol

Cilt bariyerini güçlendirerek cilt hücrelerini besler ve nemi hapseder. Yaşlanma sürecine karşı koymaya yardımcı olur. Hücre bölünmesini uyarır ve cilt yenilenmesini destekler.

Lipidler

Lipidler yani yağlar, ciltteki nem kaybını önler. Cildin temel bileşenleridir. Nemi tutar, cildi hasardan korur, kirleri dışarıda tutar, cilt bariyerini korumada önemli bir rol oynarlar. Ayrıca ciltte doğal onarım sürecine yardımcı olurlar.

SALİSİLİK ASİT

Salisilik asit bir beta hidroksi asittir. Yağda çözündüğü için gözeneklerin içindeki sebum birikimini azaltır. Gözenek tıkanıklıklarını önler. Akne oluşumuyla savaşır. Antibakteriyel etkiye sahiptir. Cildin sebum salgısını dengeler.

NIANCINAMIDE

B3 vitamininin bir türevidir. Akne oluşumunu önler. Cilt tonunu açar. Leke oluşumunu önleyici etkileri vardır. Fazla sebum salgılanmasına engel olur. Uzun vadede ve yüksek konsantrasyonlada gözenekleri sıkılaştırır.

KİLLER

Killer farklı minerallerden oluşan sedimanter kayaçlardır. Bulundukları bölgeye göre özellikler gösterirler. Killer çok iyi yağ emdiğinden akneli ve sebum salgısı fazla olan ciltler için bulunmaz bir nimettir. Kil maskesi haftada 1-2 kere yapılabilir.

Bir sonraki bölümde içerik listelerindeki koruyucu maddelerden ve sıralamalardan bahsedeceğim. 

Yorum Yaz