• Bahara evinde başla;

Biraz sadeleşmek, kışın o kalın ve kalabalık kıyafet yoğunluğundan kurtulmak zamanı gelmedi mi? Özledik rengârenk kıyafetler ile baharı hissetmeyi… Mevsimlik dönüşümde o kış hiç giymediğin kıyafetler varsa vedalaşma vakti geldi demektir.

        Baharın o ferahlığını hissetmek için benim en sevdiğim şey pencere ve perde temizliği yapmak. Çünkü baharın gelişine temiz pencereden bakmak hoşuma gidiyor. Evde bahar dekorasyonu yapabilirsin. Pencerelerin önü açık olacak şekilde eşyalar konumlandırma yapılabilir. Açık tonlarda, çiçek desenli objeler seçilebilir.

Ufak yenilemeler yapabilirsin. Eskiyen, renkleri solan mutfak havlularını renklileri ile değiştirebilirsin.

  • Toprağın canlanma zamanı;

      Eğer bir balkon ya da bahçeniz varsa tam saksıların yenilenme, tohumların toprakla buluşma ve yeni fidelerin alınma zamanı. Balkonumda kışın uykuda olan çiçeklerimin saksılarını genişletip topraklarını yenilemekle başlayacağım ben de. Toprağın havalanması köklerin sağlıklı gelişmesi için çok önemli. Hazır satılan torflu topraklardan alarak eski toprakla harmanlamak mineral olarak da toprağın zenginleşmesine yardımcı olur.

       Balkonumun bir duvarı Ege duvarı. Renkleri ve aksesuarları ile Ege’yi yansıtacak şekilde dekore ettim ve bitkileri diktim. Sizler de yaşam alanlarınızı kahve içerken sizi mutlu edecek şekilde dekore edebilirsiniz.

  • Çevrenin farkına var;

         Her gün altından geçtiğin o ağacı fark ettin mi? Peki hiç adını merak ettin mi o ağacın? Yaprağının şeklini, dokusunu hiç dokunarak hissettin mi? Ya o ağaca konan büyük siyah- beyaz tüyleri, mavi-yeşil parlak kuyruğu olan o kuşun bir saksağan olduğunu fark ettin mi? Bahar doğayı keşfetmenin tam zamanı. Başlangıç seviyesinde birkaç kitap edinip türler hakkında bilgi edinebilirsin. Emin ol, doğanın o gizemli dünyasına bir kere girersen asla çıkmak istemeyeceksin.

Ve müsait olduğun günlerde bir ağaca yaslanarak kahve içme huzurunu kendine hediye et. Geç kalma bu huzuru yaşamaya.

Miya ile doğada plan yapma deneyimini yaşamaya ne dersin? Hatta bu ay Nisan Z Raporunu doğaya dokunarak yaz. Keşfettiğin ağaçtan bir yaprağı ekle sayfana, ismini yaz ve özellikle sana ne hissettirdiğini not düş.

  • Doğa çantası hazırla;

           Kumaş bir çantam var, adı doğa çantam… İçerisinde bitki türlerini keşfedeceğim birkaç kitap, böcekleri yakından göreceğim bir mercek ve onları tanıtan kartlar, küçük örnekler toplayacağım birkaç kese, kalemim ve doğa ajandam… Termosta kahvem de eşlik ediyor doğa ile buluşmama. Öğrenmeye açık olalım özellikle doğanın neler sunduğuna. 

       Son olarak evde yediğimiz meyvelerin çekirdeklerini saklıyorum, doğaya bırakmak için onlar da doğa çantamda yer alıyor. Biraz buğday da yanımda olursa değmeyin kuşların neşesine.

  • Basit ama etkili öneriler;
  • Fırsat buldukça gökyüzüne bak. Enerjinin yükselmesini sağlar
  • Günler uzamaya başladı. Uyku düzeni oluşturabilirsin.
  • Yılın 3 ayını geride bırakmış olabilirsin ama hala geç değil. Hedeflerini gözden geçirip, yeni maddeler ekleyebilir, ertelemekten vazgeçebilirsin.
  • Bulunduğun şehirde hiç görmediğin bir yere gidebilirsin.
  • Piknik sepetini her zaman hazır bulundur, doğaya kaçış için sana ilham olacak.

Yorum Yaz