Havalar hala dondurucu soğuk etkisinde olmasına rağmen cemreler düştü, ilkbahar geldi. Doğanın yeniden uyanışı olan ilkbahar bana hep yeni ve güzel başlangıçları hatırlattığı için benim en sevdiğim mevsim. İlkbahar ruhuna uygun 1 kitap, 1 film ve 1 MİYA’yı sizler için seçtim. 

İlkbahar bi kitap olsaydı benim için Yeşilin Kızı Anne olurdu. Onun gibi başına buyruk, bazen güneşli bazen yağmurlu hatta karlı. Kitabı bilmeyenler için Matthew ve Marilla kardeşler bir erkek çocuk evlat edinmek isterken yanlışlık sonucu evlat edindikleri Anne Shirley olur. Anne başta kasaba halkı tarafından yadırgansa da Kızıl saçları ve sevgi dolu kalbiyle kısa sürede bütün Green Gables’ı etkisi altına alır.

Bahar denilince akla gelen kitaplardan biri olan Gizli Bahçe’nin (The Secret Garden) film versiyonunu da mutlaka izlemelisiniz. İstenmeyen bir çocuk olarak dünyaya gelen Mary, ailesinin ölümüyle amcası ile yaşaması için Hindistan’dan İngiltere’ye gönderilir. Burada kuzeni ve onun iki arkadaşıyla birlikte gizli bir bahçe bulurlar. Film amca-yeğen ilişkisi ve çocukların maceralarına odaklanıyor. Kitabın aksine film İkinci Dünya Savaşı sonrasında geçiyor. 

Henüz bir Klasik Miya edinmemiş ya da yeni bir kapak isteyenler mutlaka bahar temalı kapaklara göz atmalı. Yağmuru Beklerken, Güneşi Beklerken, Bahar Kızı, Doğasever… ve çok daha fazlası. Benim tercihim sanırım Baharın Kokusu’nundan yana olacak. 

Sizlere güzel bir ilkbahar diliyorum. Doğanın uyanışı sizlere güzel başlangıçlar getirsin.

Yorum Yaz