1 Ocak sabahı uyandınız, kahvenizle beraber renkli renkli kalemler ile yıllık hedeflerinizi belirleyip, haftalık planınızı yaptınız. Her güne yapılması gerekenleri en güzel yazınız ile yazdınız,  belki planlayıcınızı süslediniz. Bu haftanın pazartesi akşamı yatmadan yaptıklarınızı işaretlediniz, hedeflerinizin tümünü başarmışsınız. Salı günü eve yorgun geldiniz, buna rağmen yine planlayıcınız ile vakit geçirdiniz. Çarşamba günü ve perşembe günü hedeflediklerinizden yapamadıklarınızın yanına çarpı koymak sizi üzdü, artık ilk gün gibi güzel gözükmüyor sayfanız. Cuma günü kitap okuma hedefinizi de başaramayıp, diziye daldınız. Hafta sonu yeni plan yaparken ilk haftanın yapılmayanlarının yanındaki çarpı işaretleri canınızı sıktı, üzerine bir de bu hafta yapacak pek bir şey yok planlayıcınız boş kalacak, hiç olur mu öyle şey? Zaman ilerledikçe atladığınız haftalar oldu, bu haftalar aylara dönüştü. Aynı senenin kasım ayında yeni planlayıcı sezonu geldiğinde, eski planlayıcınızı açtınız. Gördüğünüz şeyler ‘’tamamlanmamış hedefler’’, ‘’tertemiz sayfalar’’.

Bu çoğumuzun hayatında en az bir kere yaşadığı bir senaryo (maalesef). Peki ocak, şubat aylarında planlayıcı kullanımı konusunda bu kadar motive iken sene ilerledikçe bu motivasyonumuzu neden kaybederiz? Bunu kaybetmemek için neler yapabiliriz? Bu yazımda kaç 2016 senesinden beri düzenli Miyaplanner kullanan biri olarak bundan bahsetmek istedim. 

İşte önerilerim:

Planlayıcınız ‘’size’’ uygun olmalıdır.

Ajandanızı sadece evde kullanmak istemeyebilirsiniz, tüm gün yanınızda taşımak isteyebilirsiniz. Ya da tüm gün yanınızda taşımak size eziyet gelebilir. Kişiselleştirilmiş olmasından ise standart ajandalardan hoşlanabilirsiniz veya Miyaplanner gibi kişiselleştirilmiş planlayıcıları daha çok seviyor olabilirsiniz. Artık planlayıcı ve ajanda sektörü eskisi gibi değil; her ihtiyaca, her zevke uygun planlayıcı/ajanda bulmak mümkün. Bu nedenle planlayıcınızı kendinize uygun olarak seçmeniz çok önemlidir. Planlayıcı/ajanda seçerken mutlaka seçenekleri değerlendirmenizi öneririm. 

  • Planlarınızı yaparken yapışkanlı minik kağıtlardan veya ekstra kağıtlardan faydalanın. 

Planlarımızı yaparken her şeyi yapabilecek kadar motive hissedip, gerçekçi düşünemediğimiz zamanlar olabilir. Planlanan hedefi o gün gerçekleştiremediğimiz de bunu ajanda da belirtmek bizi mutlu etmeyecektir. Bu nedenle planlarınızı günlere bölüştürürken renkli işaretleme kağıtlarından faydalanabilirsiniz. Gerçekleştirirseniz ajandanıza ‘’yapıldı’’ olarak yazmak sizi bu hedefinizin yanına kırmızı bir kalem ile çarpı işareti koymaktan daha fazla motive edecektir. Bu renkli  işaretleme kağıtlarını bir sonraki güne ya da haftaya taşımak da oldukça pratik.  Ben kişisel olarak Miyaplanner’ımda sol taraftaki listeyi büyük ihtimalle gerçekleşecek zorunlu doktor randevusu, sınav, ödev teslimi gibi olaylar için kullanırken, haftalık yapılacaklarımı ekstra  renkli kağıtlarda yazıp süslü ataşlarım ile planlayıcıma iliştiriliyorum. 

  • Planlayıcınızda duygularınızı belirttiğiniz kelimeler, stickerlar veya görseller kullanının. 

O gün bizi çok mutlu eden, çok üzen, epey kızdığımız şeyler olabilir. Bu duygularınızı kelimeler, stickerlar veya internetten bulduğunuz görseller ile planlayıcınıza kaydetmeniz planlayıcınız ile duygusal bir bağ kurmanıza neden olacaktır. Bu yöntem duygusal olarak bağladığınız ajandanız ile her gün buluşmak isteyecek olmanızın yanı sıra planlayıcınızı bir anı defterine dönüştürecek ve planlayıcınız gelecek yıllar için size güzel bir hatıraya dönüşecektir. Ben kişisel olarak çoğu hafta Miyaplanner’ımda alttaki büyük kutuları o haftaki hislerimi gün gün yazarak kullanıyorum. Geriye baktığımda o anlara gitmek hoşuma gidiyor.

  • Planlayıcınızı renklendirin.  

Göze hitap eden planları kim sevmez ki? Planlayıcınızı renklendirmek sizi her gün planlayıcınız ile buluşmaya davet edecektir. Ayrıca el işi kullanarak yapacağınız bu görselleştirme sizi stresten uzaklaştıracak, kendiniz ile kaliteli zaman geçirmenize yardımcı olacaktır.  Rengarenk görsellerden hoşlanmıyorsanız, vintage tarzda stickerlar ve kraft malzemeler de kullanabilirsiniz. 

  • Planlayıcınızı evde/işte kolayca ulaşılabilir bir yerde, yanında bir kalem ile beraber saklayın. 

Planlayıcınızı evde sürekli girip çıktığınız bir odada, yanında kalem ile beraber tutmak planlayıcınızın sürekli gözünüzün önünde olmasına yardımcı olacaktır. Bu da kullanım sıklığını artıracaktır. İş yerinde ise masanızın merkezinde planlayıcınızın olması, günü hedef odaklı yönetmenizi destekleyecektir.

Planlayıcınızın hayatınızın bir parçası olduğu, kendinize ayırdığınız zamanlarda onla buluşmak için can attığınız bir planlayıcıyı bulmanızı dilerim. Benimki son yedi sezondur Miyaplanner. Onunla üzülüp seviniyor; başarıyor başaramıyor; düşüp kalkıyorum. Hayatıma dönüp baktığımda iyi ki var dediğim şeylerden biri. Hatta aramızda kalsın ben bazen onunla konuşuyorum. Siz de deneyin! Mutlaka size cevap verecektir!

Işıldamanız dileklerimle..

Yorum Yaz