Doğa bize her zaman en güzelini sunar… O kadar çok kullandığım bir cümledir ki… Özellikle Son 2 seneyi düşündüğümüzde doğaya olan özlem ve isteğin daha da arttığını sizler de fark etmişinizdir. Hepimiz yeşile ve maviye kavuştuğumuzda eve dönüşte kavanozlara doldurup getirme isteği. Peki, doğanın bize evde neler sunabildiğine birlikte bakalım.

  • Tütsü yapımı; kolaylıkla ulaşabileceğimiz kozalak tütsü için kullanılabilir. Ama en sık kullanılan ve evdeki negatif enerjiyi temizlemek için Adaçayı en güzel seçenektir. 

Çam ağacı, ladin, sedir ve servi ağacı dallarından yapılacak buketler de doğal tütsü olarak kullanılabilir.

Dağ kekiği, biberiye, lavanta, karabaş otu, defneyaprağı ile yine tütsü demeti oluşturabilirsiniz. 

  • Buhur yaparken; İğne yapraklı çam, ladin, sedir suya katılarak buhur yapılabilir. O muhteşem koku ile doğada olma hissini yaşayabiliriz.

Kekik yağı kullanmak evdeki havayı temizlemenize büyük yardımcılardan.

Nane yağı, lavanta yağı da uykuya olumlu etkileri olan yağlardandır. 

Kabuk tarçın, portakal, limon kabuğu buhurdanlıkta hoş koku verir.

  • Bitki çayları; Kışın peteklerin üzerine sereceğiniz yağlı fırın kâğıdı sayesinde ince dilimlenmiş portakal ve limon kurutup bu kuruların Ihlamur çayınıza eşlik etmesini sağlayabilirsiniz. 

Yine nar kabuğunu, portakal ve limon kabuklarını da kurutabilirsiniz.

Yazın ise bol bol elma kurusu yapmaya çalışın çünkü kışın karanfille demlenen elma çayının öksürük için yatıştırıcı etkisi olacaktır.

  • Dekorasyon; kışın hepimiz kozalaklar, ağaç dalları, kurutulmuş portakalları kullanarak çelenk kapı süsleri yaptık doğayı evde görmek ayrı bir mutluluk.

Yazın ise geniş kavanozlara denizden kum, üzerine deniz kabukları renkli çakıl taşları ile deniz esintisini eve getirmek mümkün. Hatta denizde çekilmiş tatil fotoğraflarını da o kavanoza eklemek anılarımızın ölümsüzleşmesini sağlayacaktır.

  • Alternatif fikirler; karanfil ve tarçın kabuğu ya da biberiye ile limon kabuğunu su ile bir şişeye koyarak doğal oda kokuları yapabilirsiniz.
  • Su kabağını aktarlardan temin ederek bulaşık süngeri yerine kullanabilirsiniz hem ekonomik hem de kullanılmaz hale geldiğinde toprağa gömerek doğaya sıfır atık ile bir güzellik yapmış olursunuz.
  • Kışın portakal ,limon ve mandalina kabuklarını su ile cam kavanozda bekleterek temizlik için kullanabileceğiniz sirkeler elde edebilirsiniz.
  • Ve en çok kullandığım şey ise gittiğim doğa gezileri ve tatillerden topladığım yaprakları, çiçekleri kurutup anı ajandamı süslemek için kullanıyorum.

Bir de ufak bir öneri ise annelere; çocuklar için kozalaklar ile sayma oyunları, farklı boyutta taş, ağaç dalları ile sıralama oyunu, midye kabukları ve meşe palamudu ile eşleştirme oyunları oynaya bilirisiniz. 

Yorum Yaz