Merhaba,

Sevgililer Günü’nün de bulunduğu Şubat ayı yazımda “Aşk’ın gözü kördür.” deyiminin mitolojik kökenini anlatmak istiyorum size. Ve bunu için de Ruh ve Aşk’ın hikayesini ele alacağız.

Denir ki Psykhe yani Ruh çok güzel bir prensesmiş. Öyle ki bazıları Psykhe’i Afrodit sanırmış, güzelliği büyüleyiciymiş. Bunun üzerine kıskançlık yaşayan Afrodit, oğlu Eros’tan yani Aşk’tan Psykhe’i çok çirkin bir adama aşık etmesini istemiş. Eros da annesinin bu istediğini kabul etmiş ama Psykhe’i görünce aşık olmuş, ormanın derinlerindeki saraya götürmüş Psykhe’i. 

Eros, Psykhe’nin yanına sadece akşamları geliyormuş, Psykhe’nin kendisini görmesini istemiyormuş çünkü. Psykhe ise kendisine bu kadar iyi davranan bu delikanlıyı görmek istiyormuş. Bu istediğini dile getirdiğinde Eros “Psykhe, bu aşkın sırrını sakladığın sürece mutlu olabiliriz sadece. Beni görmeden, körü körüne sev, gerçekleri bilmek mutluluğumuzu öldürür.” der . Ruh da bu isteye uyar, ta ki kardeşleri gelene kadar.

Kardeşleri, eğer sevgilisi kendini göstermiyorsa çok çirkin biri olduğu için hatta canavar bile olabileceği için göstermediğini söyledi. Öyle ya, eğer yakışıklı biri olsa neden kendini saklısın? Ruh’un içine ekilen şüphe tohumları zamanla büyüdü, en sonunda bir akşam Eros uyurken Psyche bir mum yakıp sevgilisinin yüzüne baktı. Eros’un yakışıklılığı karşısında adeta büyülenen Psykhe mumun omzuna damlamasıyla Eros’un uyanmasına neden oldu ve Ruh’un kendisine güvenmeyip yüzünü gördüğünü anladığı anda kanatlarıyla uçup gider, Eros’un yaptığı şato da yok olur ve Psyche ormanda bir başına kalır. Psyke gizli ve gizemli şeyleri öğrenmek için mutluluğundan olmuştur.

Hikayenin devamında Psyche bazı mitlerde Afrodit’e gider, Afrodit’e Psyke’i aşağılar, hizmetçisi yapar. Sevdiği kadının durumuna üzülen Eros sonunda dayanamayıp müdahale eder ve sonunda kavuşurlar. Bazı kaynaklarda ise Afrodit Psyke’i zorlu görevlere gönderir, Psykhe yarı tanrısal özellikleri sayesinde görevlerin üstesinden gelir; ama son görevinde açmaması gereken kutuyu açar, kutuda güzellik iksiri vardır ama Psyke kutuyu açında ölüm uykusu kadar derin bir uykuya dalar. Kimileri Ruh ve Aşk’ın hiç kavuşamadığını söyler kimileri ise Eros’un Zeus’dan yardım alarak Psykhe’yi uyandırdığını ve kavuştuklarını… 

Eros’un Psyche’e verdiği cevapta “Aşkın gözü kördür” deyimi de gizli aslında Psykhe, bu aşkın sırrını sakladığın sürece mutlu olabiliriz sadece. Beni görmeden, körü körüne sev, gerçekleri bilmek mutluluğumuzu öldürür. 

Yorum Yaz