Sizin hiç depresyon hırkanız üzerinizde, dizi çıkmış ev kıyafeti ile  geçirdiğiniz 9 ayınız oldu mu? Benim oldu. Peki ya  evden çıkmayacağınız bir günde şarkı söyleyerek evinizde sadece kendiniz için giymeye özel olarak aldığınız kazağı giyip, kapatıcınızı sürdüğünüz oldu mu? Benim o da oldu. 

Sizin hiç en çok kendinizden korktuğunuz, aynada gözlerinizin içerisine bakmadan geçirdiğiniz 30 seneniz oldu mu? Benim oldu. Peki ya iş yerinde arada tuvalete gidip yanağınızı bir çocuk yanağı sıkarmışçasına sıkıp,  kendinizi sevdiğiniz oldu mu? Benim o da oldu. 

Sizin hiç duygusal yeme probleminiz nedeni ile midenize ağrılar girene dek yemek yediğiniz oldu mu? Benim oldu. Peki ya spor ve sağlıklı yaşam sonucunda aşırı beğendiğiniz lila, tüllü kazağınızın içine girebildiğiniz oldu mu? Benim o da oldu. 

Sorularımdan da anlayacağınız gibi son zamanlarda çok büyük bir değişim yaşadım. Kendimi, kendim için tekrar baştan yarattım. Uzun bir yolculuğa çıktım diyebilirim. Hala da yol alıyorum, hatta varış noktasına epey yol var.  Ancak bu yolculuğa çıkmaya cesareti olmayanlar, bu yolculukta olanlar ve çoktan bu yolculuğu tamamlayanlar için önerilerde bulunmak istedim:

Öncelikle Kendinize İnanın

Bu cümle size çok sıradan, çok kalıp bir cümle gibi gelmiş olabilir. Hatta sizi sinir de edebilir. Keza beni ederdi. Ama hayatta kendinizden başka inanabileceğiniz başka bir canlı yok. Bunun için kendinizi öncelikle kabullenmeyi deneyebilirsiniz. Ajandanıza veya bir not defterine o gün kendiniz ile ilgili neyi beğendiğinizi, neyi sevdiğinizi yazmakla başlamaya ne dersiniz?

2. Bu Yolculuğun Uzun Süreceğini Kabul Edin ve Süreçten Zevk Alın

Yukarıda bahsettiğim gibi bu bir yolculuk. Tabii ki kişiye göre değişen bir süresi olacaktır ama tahminim ve deneyimim hiç de kısa olmadığı yönünde. Bu nedenle süreçten zevk almanız çok önemli. Bu amaçla ajandanıza düşünce ve duygularınızı yazdığınız bir kısım eklemenizi önerebilirim. 

3. Yardım Almaktan Asla Çekinmeyin

Hiçbirimiz süper kahraman değiliz. Dolayısı ile her şeyi tek başımıza halledip, tüm dünya ile tek başımıza savaşmamız beklenemez. Bu nedenle yardıma gereksinim duyduğunuzda gerek diyetisyen, psikolog gibi uzman kişilerden gerekse anneniz, eşiniz, arkadaşınız veya kapı komşunuz gibi yakın çevrenizden yardım istemekten çekinmeyin. İnanın bana bu yardım onları da sizi de çok mutlu edecek. 

4. Düşüp Kalkacaksınız, Geri Döneceksiniz, Baştan Başlayacaksınız: Hazırlıklı Olun!

Bu yolda önünüze engel olarak kişiler, duygular hatta kimi zaman kendiniz çıkacaksınız. Bu engellerin var olacağını bilin ve bunlara hazırlıklı olun ki engellerle karşılaştığınızda onları aşabileceğinize inancınız olsun. Unutmayın bu engeller sizi asla durduramaz ancak yavaşlatabilir!

5. Günlük/Ajanda Tutun

Bu sürecinizi kendinize özgü ve özel olacak şekilde mutlaka kaydedin. Çünkü ileride o anılarınıza, o anki duygu durumunuza ve değişiminize bakmak sizi süreç içinde hızlandıracaktır. Miyaplannerlarınızın arka sayfalarındaki huzur dolu sayfaları bu amaçla kullabilirsiniz. 

Yolculuğunuzda huzur, mutluluk ve neşe sizinle olsun.. 

1 Yorum Var

Yorum Yaz