En eski Miya’cılardan biri olarak, Miya klasik olsun, diğer Miya modelleri olsun hepsini zaman zaman farklı amaçlar olarak kullandım. Blog yazılarımda da bunlara örnekler vererek sizlerle paylaşacağım. Bu sefer sizinle paylaşacağım yazı öğretmen arkadaşlar için… Miya’nın en etkili ve pratik kullanımı nasıl olur beraber bakalım mı?

Benim gibi öğretmen arkadaşların derse girip çıktıkça ya da öğrenciler ile ilgili yeni izlenimleri oldukça extra alması gereken notlar olabiliyor. Düşünün ki hayatınızda bir sene boyunca yakından ilgileneceğiniz yaklaşık 100 kişilik bir grup var. Hepsi ayrı bir karakter, hepsi ile her an yeni bir şeyler keşfetme potansiyeliniz de var. Bir de kendi akışında ilerlemeniz gerek eğitim- öğretim plan programı mevcut. Buradan da anlayacağınız ki kafalar feci yoğun ve not almadan bu zamanları atlatmak çok zor oluyor.

Miya Planner  kullanıyorsanız ile elinizde Miya her şeye yetiyor. Bir de işi daha da keyifli hale getiriyor. Öncelikle tarih atarak haftanın günlerini planner üzerinde belirleyerek başlayın işe. O gün yazılı mı hazırlamanız lazım ya da bir sınıf için extra test mi dağıtmanız gerekiyor. Hepsini Miya’nıza not ediyorsunuz. Keyifli hale getirmek için de stickerlar sizi bekliyor. İster kendi sahip olduklarınızı ister Miya’nın içinde olanları isterseniz de Miya nın sitesinde satılanları kullanabilirsiniz. Ben bir de renkli kalemleri çok fazla kullanıyorum. Renkli ve keyifli bir moda her an geçebilmek Miya sayfalarını çevirirken mümkün. 🙂

Sayfaların kenarında bulunan “Yapılacaklar” kısmı da çok pratik oluyor. Aklınızdaki hemen oraya not ediyorsunuz bittiğinde ise ister sticker ile ister kalem ile işaret koymanız mümkün. Böylece organize olurken çok daha düzenli ve hızlı ilerliyorsunuz.

Her ay için baş kısımda da “Aylık hedefler, Kitap Listesi, Özel günler( Öğretmenler çok fazla özel gün için not alırlar), Film Dizi Listesi, Kilo Hedefleri, Sağlık Hedefleri, Alışkanlıklar” bölümleri var. Hem işinizle ilgili not alırken hem de kendinizle ilgili önemli kısımları buralara not alabilirsiniz. Kitap listenizi yazarken sağlığınız ile ilgili notları da gözden kaçırmamış oluyorsunuz. Miya size her şeyi yerinde hatırlatır. Arada işlere dalıp kendimize vakit ayırmak zor olabiliyor ya da unutuyoruz. Miya’nın içinde gezerken aslında kendi yazdığınız bir kitaba bakıyorsunuz gibi hissediyorsunuz ve bu aşırı keyifli. 🙂

Miya’nın arkalarına doğru ise farklı amaçlar için kullanacağınız boş bölümler mevcut. Ben mesela öğrenci projeleri ile ya da öğrencilerin velileri ile görüşme yaptıktan sonra önemli notları paylaşmak için kullanım için harika olur diye düşünüyorum. Hatta Sınıf öğretmenliğiniz de varsa kendi sınıfınızdaki her çocuk için ayrı bir sayfa yaratabilirsiniz. Öğretmenler öğrencileri ile bağ kurmayı isterler. Ben öyle bir öğretmenim. Doğum günlerini bile takip etmeye çalışırım. Miya tüm yoğunluğunuz arasında sizin işinizi çok çok kolaylaştırıyor. 

En arkadaki cep ise yine elinizin altında hemen ulaşmak isteyeceğiniz belge, materyal ya da notlar için ideal oluyor. Minik not kağıtlarını da Miya için de kullanabilirsiniz. Sınırsız pratik kullanıma sahip olduğu için en başından beri Miya’dan ayrılamıyorum desem yeridir. 🙂 İçindeki Motto kartları ise ders aralarında yüzünüzü hemen gülümsetmeye yeter. Ne iş yapıyorsanız yapın her zaman çok daha keyifli hale getirmek sizin elinizde unutmayın. 

Yazar

1 Yorum Var

  1. Ben de öğretmen olarak çok faydalaniyorum canım miyamdan❤ tavsiyeleriniz de işime yarayacak teşekkürler

Yorum Yaz