Annelik… Dünyanın hem en güzel hem de en zor dönemi. Zorlandığımız dönemler hep bebek, yemek, temizlik döngüsünde sıkışıp kalmak. En büyük ihtiyaç da annenin kendi için zaman ayırması. En güzel çözüm ise plan yapmak. Haftalık plan ile çözüm mümkün. Peki, neler yapılabilir? İlk bölümlere ayırarak başlayalım. Haftalık yemek planı, temizlik ve zaman. Her şey bir plan ile düzene girince emin olun kahvenizi sıcak içmek için vaktiniz kalacak.

İlk yemek planı yapmakla başlıyoruz bu ay. Yemek planını yapmak, hem zamandan kazanç hem de bütçeye katkı sağlar. Planda şu aşamaları izlemek işimizi daha da kolaylaştıracak;

1-Haftalık menü planları yaparken evdeki fertlerin tercihleri göz önünde bulundurularak ayarlanmalı.

2-Evde mevcut malzemelere göz atarak menü hazırlanmalı. Değerlendirme menüleri yapmak ekonomiktir.

3-Eğer yapılacak menüde eksikler varsa mutlaka liste hazırlanıp ona göre alışveriş yapılmalı. Böylece fazla malzeme alınarak malzemelerin dolapta beklemesinin önüne geçilmiş olunur.

4- Benim en kurtarıcı yöntemim ise, konserve yapmak. Çorba, pilav ve sulu yemekleri ilk pişirdiğim de fazla yapıp hafta içinde tekrar tüketilecek porsiyon da ayarlayarak konserve yapıyorum. İlk gün yaptığım çorbayı porsiyonla ayırıp, 2. Gün başka çeşit bir çorba yapıp onu da konserve yapıyorum. Böylece dönüşümlü açılan yemekler bir defa ısındığı için besin değerini kaybetmemiş olacak ve anneye hazır bir menü kolaylığı sağlayacak.

5- Konserve yöntemi özellikle ek gıda serüveninde anne için bir alternatif yemeğin hazır bulunmasıyla kolaylık sağlıyor. 

6- Buzluk için pratik, günü kurtaracak hazırlıklar yapmakta planlara dâhil edilmeli. Kek, poğaça, börek, mantı, köfte… Hatta abartıp rendelenmiş kaşar, yemekler için doğranmış soğan, biber ve domates bile hazırlanabilir. Mevsimin de hazırlanan çeşitler de kurtarıcı olur.

 Bütün bu hazırlıklara göre yapılan menü planları buzdolabı üzerine konumlandırıldığında düzene uymanızı daha da kolaylaştırmış olacaksınız. 

Hiçbir plan imkânsız değildir.  Yeter ki şartlara göre şekillendirip hayatınızı düzenleyerek kendinize zaman kalmasını sağlayın. Annelerin kaderi soğuk kahve olmamalı. Sıcak kahve ve kendiniz ile zaman geçirmek mümkün. 

Temizlik planı hazırlıkları ile bir sonraki yazıda görüşmek üzere. 🌸

Yorum Yaz