Öz şefkat, kişinin kendisiyle arkadaş olma becerisidir. Hemen kağıtları, kalemleri hazırlayalım ve kendimize ne kadar şefkat gösterdiğimizi birlikte keşfedelim.

            Sayfanızı 4 eş parçaya bölebilir ya da Klasik Miyamızdaki son kısımda bulunan 4 eş parçaya ayrılmış sayfaları kullanabilirsiniz. 

Sol üst köşeye yakın bir arkadaşınızın kötü hissettiği veya bir şekilde gerçekten acı çektiği zamanları düşünün. Bu durumda arkadaşınıza olan tutumunuz nasıl olurdu? Ona ne söylerdiniz? Nasıl davranırdınız? Ses tonunuz, beden diliniz nasıl olurdu? yazalım.

Sağ üst köşeye kendinizi kötü hissettiğiniz veya acı çektiğiniz zamanları düşünün. Bu durumda kendinize tipik olarak ne söylersiniz? Nasıl davranırsınız? Ses tonunuz, beden diliniz nasıl olur? yazalım.

Sol alt köşeye de iki soruya verdiğiniz cevaplarda herhangi bir fark var mı? Eğer varsa, kendinize nedenini sorun. Kendinize ve başkalarına bu kadar farklı davranmanıza neden olan hangi faktörler veya inançlar devreye girmiş olabilir? yazalım.

Sağ alt köşeye son olarak kendinize yakın bir arkadaşınıza yaklaştığınız gibi yaklaşsanız hayatınızın nasıl değişebileceğini düşünün.

Peki sonuçları analiz ettiğimizde arkadaşımıza davranışlarımız ile kendimize davranışlarımız arasındaki yelpaze çok açılmışsa daha şefkatli olabilmemiz için neler yapabiliriz birlikte değerlendirelim.

  1. Ego geliştirici bir dil kullanın.

Kendi iç sesimizle baş başa kaldığımız anlara odaklanalım. Bir hata yaptığımızda yine hata yaptın beceriksiz, yine her işi eline yüzüne bulaştırdın mı diyoruz yoksa ben hatalarımla güzelim bu hata bana neler öğretti diye mi düşünüyoruz kendimizi gözlemleyerek negatif düşünceleri pozitiflerle değiştirelim.

  • Sevgi kavanozunuzu tasarlayın.

Kendim hakkımda en sevdiğim özellik ……..

Başarılarım ……….

İyi ki …….. başıma geldi ve şuan ki ben olabildim.

Canım kendim bugün zorlu bir gün geçiriyorsun ama sen ……. zor zamanları bile aştın. vb. cümlelerle kavanozunuza her gün bir kağıt atın.

  • Kendinize nefes alanı yaratın.

Hoşlandığınız bir etkinlik için kendinize zaman ayırın. Bir talk show, stand-up komedisi, sevdiğiniz youtuberi izlemek, podcast dinlemek ,evcil hayvanınızla oynamak ya da sokak hayvanların beslemek, yılbaşı ağacınızı süslemek, yeni kahveler keşfetmek, farklı bir tarifi deneyerek yemek yapmak, en sevdiğin şarkıcının şarkılarını dinlemek, vb. size iyi geleceğini düşündüğünüz ilgi alanlarınızı geliştirebilirsiniz.

  • Hayatınıza aşkla bakın.

Aşkı sadece ikili ilişkilerde kullanılan bir kavram olarak görmeyin. Bir çocuk gülüşüne aşık olabilirsin, boş zamanlarını geçirdiğin zamanı fark edemediğin bir hobine aşık olabilirsin, başkalarının kriterlerine göre seçim yapmamaya kendi kararlarını kendin alıp sorumluluğunu almaya aşık olabilirsin, bir dansa örneğin tangoya aşık olabilirsin. 

Herkese şefkatli günler dilerim.

Yazar

Yorum Yaz