Yılın son ayının gelmesiyle birlikte, hepimizi yeni bir yılın başlayacak olmasının heyecanı sarmaya başladı bile. 2022 yılı için seçtiğimiz Miya’ların gelmesinin heyecanıyla; yeni kararlar, yeni başlangıçlar için düşünmeye ve bu başlangıçlarla ilgili planlama yapmaya, ajandalarımızı doldurmaya başladık bile. Peki tüm yaşamımızı planladığımız Miya’larımıza sağlıklı bir beslenmeyi verimli bir şekilde nasıl dahil edebiliriz? İşte birkaç öneri…

DAHA AZ, DAHA ÇOK SAYFALARI

Miyalarda bulunan daha az, daha çok sayfalarını sağlıklı beslenme için uygulayabiliriz. Bu yöntem vazgeçemediğimiz yiyecekler ve alışkanlıklar için çok daha etkili bir yöntem olabilir. Örneğin ben bir şeyler izlerken atıştırmayı çok seven bir insanım. Aramızdan birçok kişinin de sevdiğine eminim. (Hatta bayılıyoruz kabul edelim.) Bu aşamada paketli cipslerin tüketimini azaltıp, kendim için incecik patatesler hazırlayıp onları kızartmaya başladım. Tadına alışıp sevince daha az kızartmayı tercih ederek daha çok fırınlama yöntemine geçtim. Böylelikle film izlerken daha sağlıklı bir atıştırmalık oldu. Kendi zevkinize göre baharatlayıp yanına yoğurt sosu veya avakado sosu hazırlarsanız efsane bir ikili elde edebilirsiniz. 

YAPBOZ METODU 

Mesleğimi yaparken toplu yemek hazırlanan yerlerde aylık menü planlaması yapmak bana hep çok eğlenceli gelmiştir. Menüleri planlamak alışveriş yaparken çok pratikleştiren bir yöntem. Bu menüleri hazırlarken öncelikle dikkat edeceğim maddeleri belirlerim. Bu maddeler aile bireylerinizin ihtiyaçları, yemekten zevk aldığınız yiyecekler, mevsime, bütçeye, diyetinize uygunluk olabilir. Ardından boş bir kağıda aylık tüm yemekleri, salataları, tatlıları hepsini yazıp, sırayla bu yazdığımız yemekleri boş menüye yerleştiriyoruz. Bu kısımda yemekler bana yapboz parçalarını anımsatıyor günlük plana yerleştirdikçe de tamamlanan bir yapbozu. Her birini yerleştirirken tek tek üstlerini çizmek de çok zevkli oluyor tavsiye ederim. 

SAYILARDAN FAYDALANIN 

Bu yöntemde benim hayatıma dahil etmek istediğim veya alışkanlık kazanmak istediğim kısımlarda çok etkili gelen bir yöntem. Alışkanlıklarını çok zor değiştirebilen bir insanım benim gibi zorlananlar bu alışkanlıkları maddeleştirmek, renklendirmek, görsele dökmek de değişikliklerde etkili oluyor. 

Mesela hedefimiz: sağlıklı beslenmek ve sayımız 5 olsun.  Görseldeki gibi yazarak ve ben renklendirerek yapıyorum. Böylece gün içinde yapmak istediğim basit bir şekilde aklıma geliyor ve gün içinde yapıp yapmadığımı kontrol etmek kolaylaşıyor.

KÜÇÜCÜK DEĞİŞİKLİKLER 

Spor saatlerinizi planlarken ana yemek saatlerini spordan en az 1.30 saat önceye planlayabilirsiniz. egzersiz sırasında çok daha rahat hissedersiniz hem de aklınız egzersiz yaparken bile düşündüğümüz ne yiyeceğim sorusundan uzaklaşmış olur böylece.

Alışveriş öncesinde aç olmamak ve Miyalarda bulunan alışveriş listelerinizi hazırlayarak gitmek çok daha yardımcı olabilir. Aç olduğumuzda raftaki her şey daha cazip gözükebiliyor gözümüze ne de olsa. Böylece aç olduğumuz için listenin dışına çıkmamış ve bütçemize uygun alışveriş yapmış oluruz. 

Çok yoğun tempoda çalışanlar ve masa başı çalışanlar kendinize 10 dakikalık kısa yürüyüş molaları vermek ya da 10 esneme hareketi veya imkanı olanlar 5 dakikalık ip atlama gibi kısa hedefler koyabilirisiniz. Bu hedefleri yazıya dökmek veya habit traker ile takip etmek yapmayı hatırlamaya yardımcı olacaktır. Ay sonunda toplamda 300 dakikalık bir egzersiz yapmış olacaksınız. Ya da en sevdiğiniz şarkıda bir dans. Gün içinde bir dans molası hak etmiyor muyuz? Bence fazlasıyla hak ediyoruz.

Her ay kendinize yeni bir beslenme yöntemi araştırıp, 1 ay boyunca düello yapabilirsiniz. 2021 yılımın hedeflerinden biri bir aylığına vegan olmaktı. İtiraf ediyorum birkaç küçük kaçamak yaptım. Ama süreç çok keyifliydi. 21 gün şekersiz beslenme, vejeteryanlık, Akdeniz diyeti gibi beslenme yöntemleri hem sağlıklı yaşam sürmenize yardımcı olacak hem de kilo vermenize fayda sağlayabilecek alternatiflerdir. Farklı beslenme yöntemleri denemek vücudunuzu şaşırtmak açısından etkili olacaktır. Hep vücudumuz mu bizleri şaşırtacak biraz da biz onu şaşırtalım.

Kısa bir sürede hızlı kilo vermeyi hedeflemek yerine her ay kendi metabolizma hızınıza ve tercihlerinize göre kilo vermeyi hedeflemek daha doğru olacaktır. Büyük hedefi küçük adımlara bölerek ilerlemek sizleri daha motive edebilir.

Not: Kendinize ve bedeninize iyi bakın 😊

Sevgiyle, mutlulukla, Miya’yla kalın…                          

Yorum Yaz