Her yıl Aralık ayı boyunca bitmek bilmeyen yeni yıl filmlerimi izlediğim akşamlarda, o filmlerdeki gerçek bir prensesle yer değiştiren kız olduğumu ya da dolaptaki bir portaldan konuşan tatlı geyiklerin diyarına geçebileceğimi düşünecek kadar inanırdım mucizelere ben. Zaman içinde aslında mucizelerin ve sihrin tam olarak o filmlerde gösterilenler gibi olmasa da, benim gibi sıradan insanların da başına gelebileceğini bizzat yaşadığım deneyimler sonucunda öğrendim. Gerçek hayatta mucizeler beyaz bir baykuşla bırakılan mektupla haber verilmediği için kendi mucizemizi gerçekleştirmek biraz da bize düşüyor. 

Her yılın başında mucize olacağına inandığımız şeyleri gerçeğe dönüştürmek için notlar alıyoruz, yazıyoruz, hayaller kuruyoruz, hatta bu hayaller o kadar hoşumuza gidiyor ki yüzümüzde tatlı bir gülümsemeyle “Ne güzel olurdu!” diyerek sevdiklerimize heyecanla anlatıyoruz. 

Peki ya sonra?

Yeni yıl heyecanı kendini hayatın sıradan ritmine bıraktığında kurduğunuz hayalleri hatırlayıp planlar yapıyor musunuz? Yoksa sadece “Gerçekleşse harika olurdu…” diyerek günlük rutininize devam mı ediyorsunuz? 

Bir mucizeyi gerçekleştirmenin en kestirme yolu büyük düşünerek hayal etmek ve ona ulaşmak için düzenli olarak aksiyonlar almaktan; sonrasında yolun ne kadarını geçmişiz, daha ne kadar yolumuz var diye bir bakış atıp genel bir değerlendirme yapmaktan ve bir sonraki adımımızı belirlemekten geçiyor. 

Tıpkı sisli havalarda yol almak gibi; her adımda kafamızı kaldırıp ulaşamadığımız noktaya odaklanmak yerine, sadece bir sonraki adımı düşünmeli ama nihai varış noktamızı da unutmamalıyız.

Bunu yapabilmek için Klasik Miya’da, her ayın son sayfasında yer verilen “Z raporu” bölümünü kullanmanızı tavsiye ederim. Aylık Z raporunuzu hazırlarken sadece yapılacaklar listenize bakmak yerine; hayallerinize ulaşmak için attığınız adımlara, bir sonraki adım için neler yapabileceğinize odaklanıp o ayı gerçekçi bir şekilde değerlendirdiğinizde mucizenize doğru giden yolda adımlarınızı daha da netleştirdiğinizi göreceksiniz. 

Eğer sene başındaki kararlarınız için bir adım dahi atmadıysanız sebebini düşünüp acaba o şeyi gerçekten isteyip istemediğinize odaklanabilirsiniz. Belki de aslında varmak istediğiniz nokta zaman içerisinde değişmiştir ve yeni bir hayal kurmanın zamanı gelmiştir.  

Bu ay kendinize sakin ve huzur dolu bir ortam hazırlayıp “Z raporu” sayfanızı açın ve bu yıl hayalleriniz için neler yaptığınıza ya da bundan sonrası için neler yapabileceğinize odaklanın. Kendinize şefkatli davranmayı da unutmadan düşüncelerinizi ve duygularınızı içinizden geldiği gibi kağıda dökün ve gülümseyin çünkü şanslısınız; kendi mucizenizi yaratmak için ilk adımınızı attınız.

2 Yorum Var

  1. MERHABA
    Kübra hnm ben hala çok sevirim. yılbaşı hayallerini.
    nasıl güzel geldi yazınız.

  2. Merhaba Kübra Hanım, yazınız çok ilham vericiydi. Çok severek okudum, yazılarınızın devamını bekliyorum ⭐️🌟✨

Yorum Yaz