‘’Yeni yıl’’ nasıl da sihirli bir kelimedir… Söylemek bile içimizi kıpır kıpır ediyor. Yepyeni 365 güne uyanmak… Yepyeni bir sayfa açıp, yeni başlangıçlar yapmak… İşte her şeyin başlangıcı, yeniliklerin habercisi, henüz yaşanmamışın müjdecisi… ’’Yeni yıl…’’ O kadar sihirli ki.

 Benim için bu sihirli kelime yeni kararlar, yeni hedefler, yeni başarılar ve yeni mutlu an’lar, içimi şenlendiren yeni umutlar demek.

Her yılbaşına yeni kararlar alır ama bir süre sonra ilk günkü hevesimiz ve kararlılığımız azalır, iplerin ucunu bırakırız…
Ama bu yıl öyle olmasın! 2022 yılında aldığımız ilk kararımız bu olsun! 
Yeni bir yıl, yeni bir sen demek. Hayatında değiştirmek istediğin, daha iyi yapmak istediğin her ne varsa vazgeçmeden, ilk günkü kararlılıkla ve hevesle bu yenilikleri uygulamada ilk adımımız olsun.
 Peki 2022’nin muhteşem bir yıl olması için neyi farklı yapacağız? Yeni kararlarını nasıl alacağız?

Yeni yıl kararları için önerilerim:

1.Motivasyonunu yükselt
 Yanına seni mutlu eden, motivasyonunu yükselten birkaç  şey almakla başlayabilirsin. Kendimden minicik bir örnek verecek olursam renkli kalemler, bir defter veya ajanda, –bu yıl 500 ‘den fazla kapak tasarımından aşkla seçtiğim Yılbaşı Kızı Miya’m eşlik edecek bana.- Ve ajandamın sayfalarını süsleyeceğim rengarenk, mottolu stickerlar veee sıcacık kahvem… Bunları düşünmek  motivasyonumu yükseltti bile! 

2.Yeni kararlar almak yerine geçen yılını gözden geçir
Geçen yıl yapmayı başardığın, ulaştığın hedeflerinin yanına mutlulukla, attığın tik’leri hatırla! Geçmişteki olumlu şeylere odaklan.

3.Yaz yaz yaz!
Geçen yılda yolunda gidenler ve gitmeyenler, yapılanlar ve yapılamayanlar, istenenler ve gerçekleşenler, ‘’iyi ki’’lerin ve ‘’keşke’’lerin nelerdi? Bu değerlendirmeni bir kağıda ya da deftere yazıp somutlaştırabilirsin. Konu her ne olursa olsun yazmak her zaman iyi gelecektir.

4.Kararların gerçekçi olsun
Psikolojik olarak ‘’sınırlar’’ bizleri korur ve hayatımızı kolaylaştırır. Hayatımızda belirlilik kavramını ve dolayısıyla güveni oluşturarak rahat hissetmemizi ve emin adımlarla ilerlememizi sağlar. Sınırsızlık odaklanmamızı zorlaştırır, modumuzu düşürebilir. Sınırlar içinde daha verimli çalışır ve daha üretken oluruz.
‘’İngilizce dilini öğreneceğim’’ gibi geniş ve ucu açık ifade yerine ‘’Hergün 10 yeni İngilizce kelime öğreneceğim’’  gibi hedeflerinin çerçevesini net çizgilerle belirleyebilirsin. 


5.Pozitif bir dil kullan
Alacağın kararlarda, kendine koyacağın hedeflerde negatif dil kullanmaktan kaçınarak pozitif dile odaklanabilirsin.

Örneğin ‘’Sağlıksız yiyecekler yemeyeceğim’’ kararını almaktansa ‘’Hem bedensel hem fiziksel sağlığım için vücuduma daha iyi bakacağım’’ gibi olumlamalarla hedeflerini belirleyebilirsin.

Geride bıraktığımız yılın yaşattığı zorluklar, getirdiği güzellikler, ‘’iyi ki’’ler, ‘’keşke’’ler tüüüm bunların öğrettikleriyle birlikte gireceğimiz bu yeni yıl kararlı, keyifli, sağlıklı bir yıl olsun!

Şimdiden mutlu yıllar! 

1 Yorum Var

  1. Nagehan Kalkışım Reply

    Ahh Canım Çağlaaa ! Ne güzel bir yazıydı bu! İçimi şimdiden kıpır kıpır yaptı 🥳 Bir gün mutlaka tanışacağız ❤️ Seni seviyorummmmmm 🥰

Yorum Yaz