Mevsim geçişlerinde cilt bakımımız ekstra özen ister. Bu dönemlerde cilt bakım rutinlerimizde ufak değişiklikler yapmak ve mevsime uygun ürünler seçmek yerinde olacaktır.

Öncelikle cildimiz için genel hatlarıyla temel rutinimizi belirlemek, ardından cilt tipimize ve cilt sorunumuza göre özel bakımları belirlemek en doğrusu olacaktır.

Temel rutinimizde her mevsim temizleme, nemlendirme ve güneş koruyucu olmazsa olmazımızdır.

Özele indiğimizde cilt tipimize göre seçeceğimiz tonik, serum ve tedavi edici bölgesel ürünler eklenebilir.

1.TEMİZLİK… TEMİZLİK… TEMİZLİK…

Her zaman temel kural cildin iyi temizlenmesidir. Sabah-akşam cildimizin yapısına uygun bir ürünle temizlemek ilk adımımız. Bunun yanı sıra haftada 1-2 defa toz ya da ince taneli bir peeling ile eksfoliasyon yapmalı ve ölü hücrelerden arındırmalıyız.

Cilt temizliğinde en önemli aşamalardan biri de ayda 1 defa medikal cilt bakımı yaptırmaktır. Dermokozmetik ürünlerle yapılan medikal cilt bakımı ile gözeneklerin derinlemesine temizliği sağlanır ve ciltten siyah nokta, yağ ve biriken makyaj artıkları arındırılır.

2.ASİTLERDEN FAYDALANIN

Cildi nazikçe soyan AHA-BHA gibi asitler cildin hassasiyet durumuna göre rutine eklenerek, kış mevsiminde rahatlıkla kullanılabilir. 

Lekeli bir cilde sahipseniz AHA, siyah nokta, akne, kapalı komedon gibi sorunlarınız varsa BHA cilt bakım rutininiz için uygundur.

3.GÜNEŞ KORUYUCUYUSUZ ASLA

Güneş koruyucu sadece yaz mevsiminde değil, her mevsim cildimizin vazgeçilmezi olmalıdır. Çünkü güneş ışınları her mevsim cildimizi yaşlandırma etkilerine sahip. 

Özellikle kış mevsiminde kardan yansıyan ışıklar güneşin olumsuz etkilerini katbekat arttırmaktadır. Bu nedenle yılın her günü evden çıkmadan 30 dakika önce, en az 30 koruma faktörlü güneş koruyucuyu mutlaka kullanmalı ve 2-3 saatte bir yenilemeliyiz. 

Gün içinde koşuşturmaca halindeyken sprey formdaki güneş koruyucular kurtarıcı olabilir.

4.VÜCUT BAKIMINI İHMAL ETMEYİN

Kışın soğuktan ekstra kuruyan tenimiz neme doymayı hakediyor. Bunun için duştan sonra yoğun nemlendirici body butterlar ve vücut yağları ideal. Vakit bulamıyorsak duşta kullanılan vücut yağları da günümüzü kurtarabilir. 

Haftada 1 kese ya da vücut peelingi yapmayı rutinimize eklemek ölü hücrelerden kurtulmamızı sağlar.

Rüzgardan ve soğuktan çatlayan dudaklar için yoğun yapılı lip balmlar çantamızdan eksik etmediğimiz kurtarıcılarımız ama içeriğinde mentol, nane, alkol türevleri gibi kurutucu içerikler olmamasına dikkat etmeliyiz.

Yine yaz-kış kan dolaşımını hızlandırmak ve selülit oluşumunu önlemek için kuru fırçalamayı ihmal etmemeliyiz.

5.KIŞA ÖZEL PROFESYONEL İŞLEMLER

Cilde kontrollü bir hasar vererek yenilenmesini sağlayan dermapen işlemi, kış mevsiminde, 3-4 hafta aralıklarla 5-6 seans uygulanır.

Güneş lekeleri, akne izleri, ince kırışıklıklar için çözüm olan kimyasal peeling uygulaması, kış mevsiminde, 1 ay aralıklarla, 3-4 seans uygulanabilir.

Leke tedavisinde etkin bir yöntem olan lazer tedavisi, kış mevsiminde, 3 hafta aralıklarla, 3-4 seans uygulanmaktadır.

Yorum Yaz