Hedeflerinize ulaşmaya odaklandığınızda, bu zorlu yolda stres hissetmeniz çok doğaldır. Stres, hayatın bir gerçeği olduğu gibi stresi kontrol edebileceğimiz de somut bir gerçektir. Elbette bunun birçok yolu vardır. Stres kontrolü ve hedeflere ulaşmak denince akla gelen başlıca şey hayatı bir plan çerçevesinde yaşamaktır. Hayatı planlı yaşamak için ise basit ve etkili bir çözüm var: bir planlayıcı kullanmak. Aslında hepsi bir sistemin çarklıları gibi birbirine bağlı ve birbirini tamamlayan faktörlerdir. 

    Planlamanın stresi daha başlamadan önlemeye yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hayatınızı bir planlayıcıda takip ederek yolda kalabilir, sağlıklı sınırlar belirleyebilir ve stresi azaltabilirsiniz. Peki planlayıcı bizlere bu yolda nasıl katkılar sağlar?

  1. Gerçek Beklentiler Belirler 

    Günlük planlayıcı kullanma alışkanlığı kazanmak, bir günde nelerin yapılıp nelerin yapılmayacağını gerçekçi bir şekilde belirlemenize yardımcı olabilir. Ne kadar çok planlama pratiği yaparsanız ne yaptığınız ve ne yapmadığınız hakkında o kadar çok şey öğrenir, eksikleri tamamlamak için daha hızlı harekete geçebilirsiniz.

2. Sınırları Korur

   Bir planlayıcı hem başkalarıyla hem de kendinizle sınırlar oluşturmanıza yardımcı olabilir. Rahatlamanıza ve yeniden şarj olmanıza yardımcı olacak şeyler için zaman planlamanızı sağlar. Gün içerisinde yapacağınız aktiviteleri planlayıcınıza kaydetmediğiniz takdirde bunlara zamanınız da kısıtlanacak ve kendinizden istediğiniz verimi alamayacaksınızdır. Planlayıcılar aynı zamanda kendinize zaman ayırmanızı da sağlar. Bu kişisel zaman, stresi önlemek için çok önemlidir ve zihninizin ve vücudunuzun hizalanmasına yardımcı olur. Zevk aldığınız şeylere zaman ayırırsanız, stresiniz azalır, ruh haliniz iyileşir ve daha üretken olmaya başlarsınız.

3. Sizi Dikkatli Tutar

   Planlayıcıların dikkat üzerindeki etkisi yadsınamayacak boyuttadır. Planlayıcınıza kaydettiğiniz her şey için hatırlatıcılar ayarlamak ya da duygularınızın günlük kontrolünü yapmak zihninizi sakinleştirmeye yardımcı olur. Farkındalık uygulamalarının kaygıyı azalttığı, hafızayı güçlendirdiği ve odaklanmayı iyileştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 

Bir planlayıcı, hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olur?

     Hedefler belirlerken, küçükten başlamak ve yukarı doğru ilerlemek önemlidir. Bir planlayıcı, size yüksek başarılı biri olmak için mükemmel bir başlangıç noktası sağlar. 

  1. Yaklaşımınızı Yeniden Çerçevelendirir

     Planlayıcınıza günlük yapılacaklar listenizi yazarak başlayın, ancak bu listeyi nasıl gördüğünüzü yeniden şekillendirin. Her yapılacak işin, ne kadar küçük görünse de, plan gerektiren bir hedef olduğunu düşünün. Hedeflerinizi iyi tanımlanmış, kısa sürede halledebilir hale getirmek sizlere fayda sağlar. 

2. Çakışan Hedefleri Önler

     Bu küçük hedefleri ne kadar kolay tamamlarsanız, planlama ve daha derinlemesine planlama gerektiren hedeflere ulaşma konusunda o kadar uzman olursunuz. Bir planlayıcı, uzun vadeli bir hedefi daha küçük, daha yönetilebilir parçalara ayırmanıza yardımcı olur. Aylar öncesinden bir hedef belirleyerek, hedefin gerçekleşmesi için her gün, hafta veya ay ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini değerlendirmek için planlayıcınızda geriye doğru çalışabilirsiniz.  Böylece aynı günlere farklı planlar denk gelmesini de engellemiş olursunuz. 

3. Elle Yazmak Fayda Sağlar

       Hedeflerinizi bir planlayıcıya yazarak, onları gerçekleştirme olasılığınız daha yüksektir. Yapılan bir araştırmaya göre hedeflerini kağıda aktaranların, aktarmayanlara göre %42 daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Not sayfaları olan bir planlayıcı, beyin fırtınası yapmak ve hedeflerinizin nüansları üzerinde düşünmek için harika bir alan sağlar. Her ayrıntıyı planlamanın faydası, üretkenliğinizi ve farkındalığınızı artıracak ve zihinsel olarak hedeflerinizi gerçekleştirmeye hazır olmanızı sağlayacaktır.

Yorum Yaz