2021’in ilk 15 günü geride kaldı bile. Zaman gerçekten çok hızlı geçiyor. Yılbaşı’ndan önce aldığın kararlara sık sık dönüp bakman, hayatında bu kararları gerçekleştirebilecek düzenleri organize etmen ve günlük planlarına bu kararları dahil edebilecek alışkanlıklar edinmen çok önemli.  Henüz hiç karar almamış ve Ocak ayını buna ayırmış olman da mümkün. Haydi gelin, yeni yılda alabileceğimiz kararların üzerinden geçelim ve ilk konumuzu birlikte ele alalım. Bu postumuzun konusu: Para Biriktirmek.

Daha az harcamak, daha çok para biriktirmek

Öncelikle para biriktirmenin senin için hangi faydaları getireceğini belirlemen yıl içinde motivasyonunu koruyarak para biriktirmeye devam etmen için elzem. Yıl içinde bu konudan uzaklaşmaman için hayal panona ilgili görseller yerleştirebilirsin.

İkinci olarak, yıl sonunda ne kadar para biriktirmeyi hedeflediğini yazılı olarak planlarına dahil etmen gerek.

Daha sonra yıllık hedefine göre, ay bazında biriktirmek istediğin tutarı aylık planlarına eklemen ve hep göz önünde tutman lazım.

Para biriktirme hedefini daha detaylı bir hale getirmek için de kendine bazı sorular sormalısın:

  • Nelere para harcıyorum? (Kalem kalem aylık masraflarını çıkartmak, nelere para harcadığın ile yüzleşmek için çok önemli. Sahi satın aldığın her şeye gerçekten ihtiyaç duyuyor musun?)
  • Nelerden vazgeçebilirim? (Alıştığın ve devam ettirdiğin hangi harcamalarını kısabilirsin?)
  • Neyin yerine neyi koyabilirim? (Dışarıdan kahve sipariş etmek mi? Evde lezzetli kahveler yapmayı öğrenmek mi?)

Tüm bu süreçte paranı nasıl biriktireceğine de karar vermen gerek. Senin için  hangi yol daha kolay? Bankada sadece birikmiş paranı aktarabileceğin bir hesap açmak, dolar ya da altın olarak para biriktirmek, evinde özel bir alanda ya da kumbarada birikim yapmak. Hangisi sana daha neşeli geliyorsa onu seçerek başlayabilirsin.

Para biriktirirken haftalık olarak bakiyeni kontrol etmek o hafta yaptığın gereksiz harcamalarla yüzleşmeni sağlayacak.

Eğer hedefinden uzaklaştığını hissedersen ‘ne için para biriktirmek istediğini’ kendine tekrar hatırlatmanda fayda var.

Bir tüyo: Para biriktirirken, bazı alışkanlıklarını da değiştirmen gerekecek. Bu alışkanlıklar için habit tracker kullanarak işaretleme yapabilir, kendini bir düelloya davet edebilir, düello sonunda kendine minik bir hediye verebilirsin.

Önemli olan yeni bir karar almak, bu yolda keyifle yürümek, esnek olmak, başarısız olunduğu takdirde yeni yollar aramak ve istikrarlı bir şekilde amaca yürümek.

Unutma, bu senin hayatın, senin planın.

Sizi seviyorum.

Burcu

 

 

Yorum Yaz